PszczeliPark
Przepisy nie tylko kulinarne z miodem / MIODY / Strona główna <

 przepisyzmiodem Miód pszczeli można wykorzystać nie tylko w kuchni ale również w preparatach do utrzymania zdrowia i urody. Niektóre z nich możemy sobie sami zrobić w domowych warunkach. Możemy przyjąć zasadę, że cukier zastępujemy miodem pszczelim kierując się swoją intuicją. Pamiętajmy, że miody jasne są delikatne w smaku o subtelnym aromacie, a miody ciemne są w stanie przytłumić aromat niektórych przypraw. Nie używajmy miodów spadziowych do wyrobu win i nalewek, który powoduje mało estetyczne mętnienie napoju.

 

Ważne: Miód może uczulać! Zanim zastosujesz go do kąpieli, maseczek, mikstur na włosy, wykonaj próbę uczuleniową na przedramieniu. Uczulenie na miód objawi się w postaci zaczerwienienia i wyprysków na skórze.

 Miód pszczeli PszczeliPark fot. Dariusz Małanowski

Napoje wieńczą dzieło nie tylko od święta

Jeżeli chodzi o kulinarne zwyczaje wielkanocne najbardziej zmieniła się sfera napojów. Trudno dziś szukać domów, w których mięsiwa popija się pitnym miodem, a wino (i mocniejsze trunki) leją się szklanicami. W wielu rodzinach zarówno Wigilii jak i wielkanocnemu śniadaniu nie towarzyszy żaden alkohol. Jeśli jednak zdecydujemy się na podanie do posiłku wina, warto pamiętać o kilku zasadach. Do posiłku złożonego przede wszystkim z zimnych mięs pasują czerwone, niezbyt ciężkie wytrawne i półwytrawne wina. Jeśli decydujemy się na podanie wódki, powinna ona być mocno zmrożona i nalewana do małych kieliszków - tak by nie podwyższyła przed wypiciem swojej temperatury. Słodkie wina i nalewki podajemy do ciast – brandy i koniaki – po posiłku, przy kawie.

Warto dodać jeszcze kilka słów na temat najbardziej popularnych w Polsce napojów – kawy i herbaty. Niestety, równie popularne są takie ich sposoby podawania, które psują zarówno ich walory smakowe, jak i estetykę świątecznego stołu. W wielu miejscach wraz z odświętnie przybranymi daniami na stół wjeżdża herbata parzona z papierowych torebek w szklankach. Służy ona do popijania potraw, a torebki wyjęte ze szklanek zaśmiecają stół, psując efekt estetyczny. Tymczasem podczas posiłku powinniśmy pić raczej zimne napoje, na przykład wodę mineralną. Kawę i herbatę powinno się zaś podać po posiłku (ewentualnie do ciast i deserów), dobrze zaparzone i w pasujących do rodzaju napoju filiżankach. Przy podawaniu tych napojów trzeba również uwzględnić preferencje gości, wykraczające poza standardowe „kawę czy herbatę” – nie każdy lubi i może pić kawę „po turecku” (zalewaną wrzątkiem w szklance), nie każdy też lubi jednakowo mocną herbatę. Takie dodatki jak cukier, miód, cytryna, konfitury do herbaty czy cukier i mleczko do kawy powinny znaleźć się na stole, tak by każdy z gości mógł sam wybrać, co mu najbardziej odpowiada (chyba że przygotowujemy już konkretny rodzaj kawy – na przykład cappuccino lub kawa po staropolsku, na którą przepis podaję poniżej).


miody polskie fot. malanowski pszczelipark

 

Miód to idealny, naturalny kosmetyk dla zmęczonej, szarej skóry. Działa na nią odżywczo, wygładza i sprawia, że staje się elastyczna. Miodowe maseczki są skuteczniejsze niż drogie kremy!

Z pszczelego wosku wyczarujesz kosmetyki pielęgnacyjne dla skóry i włosów. Miód wspaniale się wchłania i wiąże wilgoć, a połączony z mlekiem, jogurtem czy twarogiem stanowi dla skóry bajeczny balsam. Łagodzi wszelkie podrażnienia oraz przyspiesza gojenie się naskórka. Często jest jedynym skutecznym lekarstwem na popękaną lub spierzchniętą od mrozu skórę. Zaproś przyjaciółkę, spędzicie przyjemny wieczór, przygotowując słodkie mikstury…

 

NATURALNE RECEPTURY

Maseczka oczyszczająca

Do jednego żółtka dodaj łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę mąki owsianej. Po utarciu uzyskasz maseczkę oczyszczającą skórę. Stosuj do kilku razy dziennie.

 

Miodowa maseczka oczyszczająca

Wymieszaj jedną łyżkę miodu z połową łyżeczki soku cytrynowego i dwiema łyżeczkami mielonych migdałów. Mieszanką pocieraj delikatnie skórę twarzy. Spłucz letnią wodą.

 

Miodowa maseczka oczyszczająca

Wymieszaj jedną łyżkę miodu z jedną łyżką mielonych migdałów, dwiema łyżkami płatków owsianych. Dodaj sok z cytryn w ilości umożliwiającej dobre zwilżenie całości. Delikatnie masuj mieszanką twarz, spłucz letnią wodą.

 

Nawilżająca miodowa maseczka

Wymieszaj dwie łyżki miodu z dwiema łyżeczkami mleka lub słodkiej śmietanki. Rozprowadzić po twarzy, szyi i pozostaw na 10 minut. Spłucz letnią wodą.

 

Maseczka nawilżająca

Połącz 2 łyżki stołowe miodu, 3 łyżki stołowe twarogu i 2 łyżki stołowe śmietany. Dokładnie wymieszaj składniki

i nałóż na twarz, szyję i dekolt. Po 30 minutach spłucz letnią wodą. Efekt fantastyczny.

 

 

Maseczka miodowa z jabłkiem

Wymieszaj jedną łyżkę miodu z jednym obranym i przetartym jabłkiem. Nałóż na twarz na 15 minut, spłucz. Wygładza i nawilża skórę.

 

Maseczka zmiękczająca

Utrzyj żółtko z łyżeczką miodu i z łyżeczką gliceryny. Uzyskaną maseczkę nakładaj na twarz i szyję na około kwadrans. Zmiękcza i oczyszcza skórę.

 

Maseczka wygładzająca zmarszczki

Miód (1 łyżka miodu lipowego) i jogurt (2 łyżki jogurtu naturalnego) ubij trzepaczką na kremową masę. Dodaj 1 białko (lekko ubite) i 2 - 3 krople olejku lawendowego, po czym ubijaj tak długo, aż wytworzy się masa o jednolitej konsystencji. Nakładaj maseczkę na czystą skórę twarzy, szyję oraz dekolt. Maseczka wygładza zmarszczki, w widoczny sposób ujędrnia skórę i poprawia jej koloryt.

 

Maseczka dla cery suchej

Wymieszaj trzy łyżki miodu z trzema łyżkami śmietany i z dwoma żółtkami. Nałóż na twarz na 20 minut, spłucz później letnią wodą.

 

Maseczka dla cery tłustej

Wymieszaj jedną łyżkę miodu z trzema łyżkami twarożku homogenizowanego i jednym żółtkiem. Nałóż maseczkę na umytą rumiankiem skórę twarzy na pół godziny.

 

Maseczka odżywcza dla cery suchej i wrażliwej

Wymieszaj łyżkę miodu z dwiema łyżkami twarogu. Nałóż na twarz i potrzymaj przez 10 minut, po czym spłucz.

 

Maseczka odżywcza dla cery suchej

Weź połowę owocu avocado i zrób papkę. Dodaj łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę tłustego kremu. Możesz ewentualnie wlać odrobinę śmietanki. Pozostaw na twarzy przez 15 minut i zmyj wodą.

 

Maseczka odżywcza dla cery normalnej

Dwie łyżki miodu i jedną łyżkę oleju migdałowego zmieszaj z żółtkiem, nałóż na twarz, używając grubego pędzla. Zmyj maseczkę po 20 minutach.

 

Miodowa odżywka na włosy I

Wymieszaj 100 gramów miodu z oliwą z oliwek (1 - 3 łyżki, w zależności od suchości włosów i skóry głowy). Zwilż mieszanką włosy, nałóż czepek i pozostaw na 30 minut. Umyj głowę szamponem i spłucz jak zwykle. Włosy będą błyszczące i jedwabiste.

 

Miodowa odżywka na włosy II

Dwa żółtka wymieszaj z dwiema łyżeczkami miodu. Wmasuj odżywkę we włosy i po 30 minutach dokładnie spłucz.

 

Maseczka na przesuszone końcówki włosów

Wymieszaj łyżkę miodu, łyżkę octu i dwie łyżki oleju z ziaren pszenicy, następnie wmasuj odżywkę na przesuszone końcówki włosów. Potrzymaj na włosach 30 minut, po czym dokładnie spłucz.

 

Miodowy masaż

 

Masaż miodowy - metoda terapii naturalnej, wykorzystująca lecznicze działanie miodu, z pomocą masażu klasycznego i miodowej aromaterapii. Masaż ciepłym miodem wspomaga działanie gruczołów potowych, ułatwiając usuwanie przez skórę soli i szkodliwych substancji. Miód wykazuje ponadto silne działanie przeciwzapalne, regenerujące, nawilża. Skóra staje się odżywiona, jedwabista. Zapach miodu poprawia nastrój, wspomaga efekty masażu. Miód, działając regenerująco i odżywczo, wspomaga usuwanie cellulitu, rozstępów skóry, blizn. Masaż klasyczny wzmocniony tu o działanie bardzo wielu składników miodu, jego zapachu, pozwala na uzyskanie następujących efektów:

  • oczyszczenie skóry, 
  • ogólna regeneracja fizyczna i psychiczna organizmu
    ,
  • poprawa unerwienia i wzmocnienie systemu nerwowego, 
  • poprawa snu, 
  • likwidacja nerwobólów,
  • likwidacja lub zmniejszenie bólów pourazowych, reumatycznych, mięśniowych, przy zwyrodnieniach stawów, kręgosłupa.
  •  

    Masaż miodowy trwa zwykle kilkadziesiąt minut (20 - 40). Stosuje się go co drugi dzień. Pełny efekt uzyskuje się po kilku zabiegach (3 - 6).

    Słodka kąpiel

    Kąpiel I

    Przygotuj trzy łyżki miodu i cztery krople olejku jaśminowego. Te składniki dodaj do jednego litra mleka. Sporządzony w ten sposób mleczny koktajl wlej do wanny z ciepłą wodą.

     

    Kąpiel II

    Jeśli pragniesz szybkiego efektu wygładzającego i zmiękczającego skórę, do wanny z ciepłą wodą wlej 3 litry pełnotłustego mleka i około pół szklanki miodu. Temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, a kąpiel może trwać maksymalnie 10 minut. Miodowa kąpiel jest zalecana szczególnie zimą, kiedy skóra najbardziej się przesusza.

     

    Miodowa szminka

    Zamiast kupować drogie pomadki ochronne, zajrzyj do kuchni! Znajdziesz poszukiwany kosmetyk… w słoiku miodu! Rozprowadź słodką pomadkę na wysuszonych wargach. Pozostaw przez kilka minut na ustach. Możesz również zmieszać łyżkę łagodnego kremu (np. Nivea) z łyżką miodu, a następnie nałożyć na spierzchnięte i spękane usta.

     

    Środek na rany

    Miód leczy rany! Dzięki antybakteryjnym właściwościom pomoże zaleczyć drobne obtarcia. Sposób użycia jest nader prosty: wystarczy nanieść odrobinę miodu na ranę czy skaleczenie.

     

    Gładkie dłonie

    Proteiny (białka) zawarte w miodzie to prawdziwy nektar dla twoich szorstkich dłoni i słabych paznokci. Proponujemy, abyś przygotowała „miodową kąpiel”: dwie łyżki miodu zmieszaj z dwiema łyżkami oleju, dodaj żółtko i łyżeczkę soli. W tak przygotowanej kąpieli zanurz palce na 10 minut.

    Lotion do rąk jest równie prosty w wykonaniu: filiżankę ciepłego mleka zmieszaj z łyżką miodu, po ostygnięciu dodaj kilka kropel soku z cytryny i przelej do zakręcanej buteleczki. Regularnie wcieraj lotion w szorstkie dłonie. Pomocą dla skóry bardzo wysuszonej, np. na łokciach, będzie lotion sporządzony z dwóch łyżeczek tłustego kremu (np. Nivea) zmieszanego z połową łyżeczki miodu. Szorstkość skóry usunie też krem, który przygotujesz z dwóch łyżek miodu, dwóch łyżek olejku z ziaren pszenicy i żółtka.

     

    Miodowe muesli piękności

    Składniki i sposób przygotowania: bierzemy 3 płaskie łyżki stołowe płatków owsianych, 4 łyżki ciepłej wody, 4 łyżki stołowe mleka, 1 łyżkę stołową miodu, 2 łyżeczki soku cytrynowego, 1 duże jabłko lub 150 g surowych owoców jagodowych, np. malin.

    Płatki zalewamy wodą i odstawiamy na pół godziny. Do zmiękczonych płatków dolewamy mleko, dodajemy miód, przetarte owoce i wlewamy sok cytrynowy. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i natychmiast spożywamy. Można również dodać siekane orzechy lub rodzynki. Sałatka ta wpływa bardzo korzystnie na cerę (jej gładkość i jędrność) oraz włosy (puszystość, połysk).

     

    Miodowy drink

    Jeśli masz problemy z gardłem, kaszlem albo trudności z zasypianiem, pomoże napój miodowy. Przygotuj go z łyżeczki miodu i filiżanki gorącego mleka. Pij powoli, przed pójściem do łóżka.

     

    Izabela Towenek

     

    Miód polski fot. Małanowski PszczeliPark

    > Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
    Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2008-02-06 Dodano: 2009-07-08 Dodano: 2008-02-21