Miód akacjowy / MIODY / Strona główna <

9

W stanie płynnym miód ma barwę jasnosłomkową do zielonkawej. Czasami bywa nawet bezbarwny, uważany jest za najjaśniejszy ze wszystkich miodów. Pod względem barwy
i konsystencji przypomina syrop  cukrowy.
Po skrystalizowaniu przyjmuje zabarwienie od białego do słomkowego.
Z uwagi na wysoką zawartość  fruktozy bardzo wolno krystalizuje.
W smaku jest bardzo słodki (również ze względu na dużą zawartość fruktozy, która jest cukrem o stopniu słodyczy w odniesieniu do sacharozy równym 1,7), lekko mdły.
Odznacza się delikatnym, lekko mdłym aromatem kwiatów akacji.
Ze względu na delikatny smak i aromat oraz długo utrzymywany stan patoki jest popularnym środkiem słodzącym do wielu potraw, napojów, a zwłaszcza do deserów.
Dojrzały miód akacjowy charakteryzuje się wyższą zawartością sacharozy niż inne miody nektarowe . Z tego względu norma ogranicza jej zawartość, łącznie z  melecytozą, do 11% (od czerwca do końca września).
Typowa dla miodu akacjowego jest bardzo niska zawartość związków mineralnych.
Miód akacjowy należy do miodów bogatych we fruktozę, stąd jego przydatność dla chorych z lekkimi (nie insulinowymi) postaciami cukrzycy.
Jako produkt  bogaty w cukry proste, łatwo przyswajalne przez organizm, jest cenną odżywką regeneracyjną w stanach zmęczenia fizycznego i umysłowego.
Miód akacjowy odznacza się niską aktywnością antybiotyczną -  wartości inhibinowe dla próbek miodu akacjowego mieszczą się w granicach 0-3.

 

akacja_005_600

> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-07-06 Dodano: 2010-04-20 Dodano: 2009-04-24 Dodano: 2012-06-21