Domowe sposoby na przeziębienie / MIODY / Strona główna <

Leki na katar, kaszel, ból gardła, gorączkę… W twojej apteczce pełno jest specyfików na jesienne infekcje. Zamiast łykać je garściami, może spróbujesz złagodzić dolegliwości, wykorzystując sprawdzone recepty babuni?

Nawet zwyczajne przeziębienie potrafi być bardzo uciążliwe. Ale nie musisz od razu iść do lekarza, bo z kapiącym nosem, kaszlem, drapaniem w gardle czy stanem podgorączkowym poradzisz sobie sama. Kilka dni w łóżku, do tego mleko z miodem i masłem czy herbatka z sokiem malinowym bywają równie skuteczne jak tabletki. Jest wiele sprawdzonych sposobów. Oto garść przepisów na syropy, napary z ziół i naturalne zabiegi, które złagodzą dolegliwości. Pamiętaj, że leczenie tradycyjnymi metodami daje najlepsze efekty, o ile rozpoczniesz je, gdy infekcja dopiero się rozwija. Jeśli jednak objawy, zamiast słabnąć, nasilają się albo utrzymują przez kilka dni, zgłoś się do lekarza. Wizyty u niego nie odkładaj, jeżeli od razu pojawi się gorączka powyżej 38°C, łamanie w kościach, silny ból głowy, zatok i gardła – tak daje o sobie znać grypa, a jej lepiej nie bagatelizować!
... gdy masz DRESZCZE I GORĄCZKĘ

Rosnąca temperatura ciała to naturalny sygnał, że organizm rozpoczął walkę z chorobą. Lekka gorączka przyspiesza ten proces, więc nie należy jej od razu obniżać. Zrób to, jeśli zacznie szybko rosnąć. Kiedy jesteś rozpalona, zwykle też zaczyna boleć cię głowa i silnie pulsują skronie. Wtedy wystarczy się ochłodzić lub solidnie wypocić (gdy tracisz wodę przez skórę, temperatura spada).


Zimne okłady na czoło oraz kark
Przykładaj je na 15 minut – po tym czasie gorączka się obniży i ustąpi ból głowy. Możesz do tego wykorzystać ręcznik zmoczony w zimnej wodzie (co 5 minut zanurzaj go i dokładnie wykręcaj) lub lodowy kompres (do torebki foliowej wsyp kostki lodu, a następnie owiń ją bawełnianą ściereczką).

Chłodząca kąpiel
Wieczorem, najlepiej tuż przed snem, na 10–15 minut zanurz się w wannie z letnią wodą. By kąpiel była skuteczna, jej temperatura powinna być niższa tylko o 2°C od ciepłoty ciała, a zatem jeżeli masz 38°C, termometr włożony do wody ma wskazywać nie mniej niż 36°C (chłodząc się nadmiernie, co prawda obniżysz gorączkę, ale możesz bardziej się rozchorować).

Herbatka lipowa z sokiem malinowym
Torebkę ekspresowej herbatki lipowej albo łyżkę suszonych kwiatów lipy i łyżeczkę kwiatów bzu czarnego zalej szklanką wrzątku i pozostaw pod przykryciem na 15 minut. Po odcedzeniu dolej łyżkę soku z malin i dodaj plasterek cytryny. Taki napój działa jak aspiryna: obniża temperaturę i łagodzi ból. Gdy masz gorączkę, sięgaj po niego jak po tabletkę: 3–4 razy dziennie. Ciepłą herbatkę wypij od razu i połóż się do łóżka, otulona kołdrą pozostań w nim co najmniej godzinę.
... gdy masz UCIĄŻLIWY KATAR

Podwójnym utrapieniem jest na przemian cieknący i zatkany nos. By szybko go udrożnić, wdychaj olejki zmniejszające obrzęk. Niektóre z nich działają też antyseptycznie, więc przyspieszają leczenie infekcji. Szybko odblokujesz nos, wycierając go aromatyczną chusteczką. Zawiń w nią 5 goździków lub skropl olejkiem sosnowym i co chwila dotykaj nią do nosa.

Kąpiele pachnące lasem
Są wskazane, jeśli nie masz już gorączki. Do wanny z wodą, nieco bardziej gorącą niż zwykle, dodaj po 5 kropli olejków: sosnowego, eukaliptusowego, lawendowego i miętowego, albo 10 kropli olejku sosnowego. Następnie zanurz się w kąpieli na kwadrans. Po wyjściu osusz ciało ręcznikiem (bez wycierania). Połóż się do łóżka i otul kołdrą. Aromaterapeutyczne olejki możesz też wdychać w trakcie inhalacji. Wlej do małej miski z gorącą wodą po 5 kropli każdego z nich lub 10 wyłącznie sosnowego. Pochyl się nad naczyniem, okryj głowę ręcznikiem i przez kilkanaście minut wdychaj opary nosem oraz ustami.

„Chrzanowe” menu
Ostry zapach tego warzywa przeczyszcza zatkany nos. Jeśli więc masz katar, podczas śniadania, obiadu i kolacji zjadaj po 2 łyżki startego korzenia chrzanu (najlepiej surowego, ale może być w postaci gotowej pasty). Taka dieta dodatkowo działa jak naturalna antybiotykoterapia.

Sok z cebuli
Nadaje się i do inhalacji zatkanego nosa, i do picia jako syrop łagodzący suchy kaszel. 2 duże cebule posiekaj lub zetrzyj na tarce. Do tego możesz dodać 2–3 posiekane ząbki czosnku. Wymieszaj i ułóż warstwami w słoiczku, każdą przekładając miodem (lub przesypując cukrem). Odstaw na dobę, potem odcedź syrop. Pij go 4–5 razy dziennie po łyżce. Pozostałą papkę wykorzystuj do wdychania ulatniających się z niej olejków (rób to 3–4 razy dziennie). Syrop i miąższ cebuli przechowuj w zakręconych słoiczkach w lodówce nie dłużej niż 3 dni.
... gdy masz CHRYPKĘ I BOLI CIĘ GARDŁO

Drapanie w gardle się pojawia, gdy jest ono przesuszone i opuchnięte. Uczucie to dodatkowo potęguje katar spływający po tylnej ścianie gardła. Podrażnia je, a przy tym sprzyja rozwojowi w nim bakterii. Jeśli więc pojawi się chrypka, w naturalny sposób musisz gardło równocześnie i nawilżać, i odkażać.

Płukanka z szałwii oraz rumianku
Nie jest smaczna, ale na pewno oczyści gardło z zarazków i podziała na nie jak antybiotyk. Po łyżeczce liści szałwii i kwiatów rumianku (mogą być gotowe herbatki) wsyp do kubka, zalej szklanką wrzątku i pozostaw pod przykryciem na 15 minut. Następnie, po odcedzeniu, jeszcze letnim naparem płucz gardło kilka razy dziennie.

Rozgrzewający okład
Nie wystarczy owinąć wokół szyi wełnianego szala. Żeby rzeczywiście gardło przestało boleć, konieczny jest „kamforowy kompres”. Najpierw posmaruj skórę cienką warstwą natłuszczającego kremu lub oliwką dla niemowląt. Następnie okrężnymi ruchami delikatnie wetrzyj w nią olejek kamforowy, który rozgrzeje gardło i odblokuje zatkany nos. Dopiero potem owiń szyję ciepłą wełnianą chustą lub szalem.

Balsam z oliwy
Kiedy masz chrypkę, kilka razy w ciągu dnia wypijaj po łyżce oliwy z kilkoma kroplami soku z cytryny. W takim leczniczym „syropie” warto również maczać pieczywo, a potem powoli je przełykać. Działa to na gardło jak natłuszczająca, ochronna maseczka.

Napój z siemienia lnianego
Zmniejsza drapanie w gardle i nawilża je. 2 łyżki nasion zalej szklanką wrzątku i gotuj przez kwadrans na małym ogniu. Po przestudzeniu i wymieszaniu, ale bez odcedzania, wypijaj po szklance tuż przed snem.

Mleko z miodem i masłem
Pij je rano tuż przed śniadaniem i wieczorem po kolacji. Do szklanki gorącego, przegotowanego mleka (minimum 2% tłuszczu) dodaj po łyżeczce miodu i masła (a także, jeśli lubisz, roztarty ząbek czosnku). Całość dokładnie wymieszaj. Taka mikstura z jednej strony nawilża gardło, z drugiej oczyszcza je z bakterii.
... gdy masz MĘCZĄCY KASZEL

Bywa uciążliwy, zwłaszcza na początku infekcji, wtedy bowiem napady suchego kaszlu nasilają się nocą i wybudzają ze snu. Po kilku dniach staje się mokry, więc kaszląc, odkrztuszasz zalegającą w oskrzelach wydzielinę. To oczyszcza je z zarazków i zaczynasz wracać do zdrowia.

Tradycyjne bańki
Warto je postawić, gdy tylko kaszel się zaczyna. W aptece kupisz bańki gumowe (bezogniowe) albo klasyczne – szklane, które najpierw ogrzewa się w środku i przykłada do skóry. Kiedy zostanie ona wessana, naczynia krwionośne silnie się rozszerzają. To z jednej strony pobudza układ odpornościowy do działania, z drugiej zaś zwiększa ukrwienie i rozluźnia napięte mięśnie, co jest korzystne przy męczącym kaszlu. Bańki stawia się na plecach: pod łopatkami i po bokach wzdłuż kręgosłupa (nie przekraczając linii, gdzie kończą się żebra), i zdejmuje po 15–20 minutach. Potem co najmniej przez 2–3 dni musisz leżeć w łóżku w ciepłej piżamie, by uniknąć wychłodzenia.

Rozgrzewające masaże

Dzięki nim suchy kaszel szybciej staje się mokry. Ciepło sprawia, że oskrzela produkują oczyszczający je śluz. Wystarczy natrzeć klatkę piersiową i plecy olejkiem kamforowym lub spirytusem lawendowym albo bursztynowym. Przedtem posmaruj skórę oliwką dla niemowląt, by zapobiec jej przesuszeniu, zmniejszyć tarcie i ułatwić masaż. Gdy poczujesz, że całe ciało zaczyna się rozgrzewać, ubierz się ciepło i na kilka godzin połóż do łóżka.

Syrop z buraków
Nie chodzi tu jednak o sok w kartonie, który kupisz w sklepie, tylko o przygotowany w domu syrop wzmacniający organizm. 2 nieduże buraki pokrój w drobną kostkę lub zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Możesz też wymieszać je z 2–3 posiekanymi ząbkami czosnku. Dodaj 4 łyżki cukru lub miodu i odstaw na dobę. Po odcedzeniu pij syrop codziennie rano i wieczorem po łyżce.

> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2010-04-20 Dodano: 2010-05-15 Dodano: 2009-09-30 Dodano: 2008-06-14