Naturalny Miód Pszczeli / MIODY / Strona główna <

Miód pszczeli i surowce, z których powstaje miód -  w Polskiej Normie miód pszczeli określony jest jako produkt spożywczy wytworzony przez pszczoły z nektaru roślin lub spadzi. Z definicji tej wynika, że za miód naturalny można uznać tylko substancję produkowaną z nektaru kwiatowego lub ze spadzi albo z obu tych surowców naraz.


Nektar


Podstawowym surowcem, z którego powstaje miód, jest słodka, wonna substancja, zwana nektarem, wytwarzana przez kwiaty i zwabiająca owady-zapylacze. Nektar wydzielany jest przez specjalne gruczoły, zwane nektarnikami. Najczęściej występują nektarniki kwiatowe. U niektórych gatunków roślin (gryka, lipa, klon, ruta) są one całkowicie otwarte i narażone na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych (deszcz i wiatr). Inne rośliny mające nektarniki częściowo zabezpieczone, przykryte łuskami (ogórecznik) albo włoskami (wierzby) lub ukryte w głębi kwiatu (nostrzyk, esparceta, robinia akacjowa). Szczególnie trudno dostępny dla pszczół jest nektar koniczyny czerwonej, której nektarniki umieszczone są głęboko w rurce kwiatowej. Prócz nektarników kwiatowych spotykamy w przyrodzie nektarniki pozakwiatowe, występujące na różnych częściach roślin, jak np. u rącznika {Ricinus communis) albo na ogonkach liściowych (czereśnia, brzoskwinia) czy przylistkach (wyka, bób) lub na listkach okrywy (chaber).G łównym składnikiem nektaru są węglowodany (cukrowce sacha-rydy): cukry proste (glukoza i fruktoza) oraz dwucukier sacharoza. Ostatnie badania wykazały poza tym obecność innych cukrów złożonych
— kilkucukrowców, a także związków białkowych, aminokwasów, kwasów organicznych (m.in. kwasu skorbinowego) oraz związków fosforowych. Aromat miodu, charakterystyczny dla każdego jego gatunku, zależy przede wszystkim od lotnych substancji zapachowych zawartych w nektarze. O kolorze miodu decydują w dużej mierze barwniki roślinne znajdujące się w nektarze. Należą do nich żółty karoten i ciemnożółty lub zielony ksantofil. Ogólna zawartość cukrów w nektarze jest bardzo różna; mieści się w granicach od 5 do 70%. Różna też jest zawartość cukrów prostych i sacharozy.

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2010-04-20 Dodano: 2008-06-14 Dodano: 2009-07-12 Dodano: 2010-11-13