Miód - najczęściej zadawane pytania / MIODY / Strona główna <

Miód to cud ofiarowany nam przez naturę. Cukry zawarte w miodzie to tzw. cukry proste - nie muszą być najpierw rozkładane przez nasz organizm, jak dzieje się to w przypadku cukru zwykłego.

 

 

Który miód jest najlepszy?

 

Każdy rodzaj miodu jest dobry. W podanych tu przepisach można zastosować dowolny miód pszczeli. Różnice w składzie chemicznym między różnymi miodami dotyczą niewielkiego procenta. Jednak niektóre rodzaje miodu przez swój specyficzny skład są bardziej przydatne w określonych schorzeniach. Różnice ich działania nie są zbyt duże.

 

Czy miód skrystalizowany jest dobry?

 

Krystalizacja miodu jest naturalnym procesem fizycznym. Miód jest roztworem glukozy, fruktozy i innych składników w wodzie. Zawartość wody nie przekracza 20 procent. Tak stężony roztwór cukrów prostych musi skrystalizować, wcześniej lub później. Miód z dużą zawartością glukozy krystalizuje szybciej. Krystalizacja miodu jest dość wolna w zamkniętych, nie otwieranych słoikach.
Otwarcie opakowania, wybieranie miodu umożliwia osiadanie maleńkich drobin kurzu na powierzchni miodu. Jakiekolwiek obce cząsteczki w miodzie wywołują powstawanie pierwszych kryształków. Następnie kryształki rozrastają się w całej objętości miodu. Mieszanie miodu przyspiesza proces.
Aby upłynnić skrystalizowany miód należy wstawić słoik z miodem do wody o temperaturze 40 stopni C. i utrzymywać taką temperaturę.

 

Jak przechowywać miód?

 

Optymalne warunki przechowywania miodu to: temperatura 10-14 stopni C, brak światła, szczelne opakowania. Wyższa temperatura przechowywania przyspiesza rozpad enzymów zawartych w miodzie. Światło działa rozkładowo na inwertazę. Miód nie zamknięty jako bardzo hydroskopijny, wchłania wodę i zapachy z powietrza. Może to być przyczyną fermentacji miodu.

 

Czy można być uczulonym na miód?

 

Tak, zdarzają się ludzie uczuleni na miód. Takie osoby po spożyciu miodu mogą mieć nudności, biegunkę, wymioty, wysypkę i inne dolegliwości uczuleniowe. Osoby uczulone nie powinny spożywać miodu bez konsultacji z lekarzem.

 

Jak miód obniża poziom ołowiu

 

w krwiobiegu?

 

Miód ma zdolność blokowania ołowiu we krwi. Podobny efekt wywołuje propolis pszczeli. To wynik badań z hutnikami na Śląsku. Spożywanie 40-50 g miodu przez te osoby obniżało poziom ołowiu w krwiobiegu. Pamiętajmy, że ołów wpływa destrukcyjne na system krwiotwórczy, układ moczowy.

 

Czy miód mogą spożywać diabetycy?

 

Nie mogą bez konsultacji z lekarzem. Miód zawiera cukry proste: glukozę i fruktozę, oraz nieco różnych wielocukrów.
Dodano: 14.11.06r.
W "Przeglądzie Pszczelarskim" 4/06 ukazał się artykuł lekarza medycyny prof. Karstena Münstedta i diabetologa dr. Daniela Wintera pod tytułem "Czy cukrzycy mogą spożywać miód?" przedstawiający nowe wyniki badań nad miodem. Część diabetologów uważa miód jedynie za skoncetrowany ok. 75% roztwór cukrów (glukozy, fruktozy i innych). Spożycie miodu ma powodować szybką i wysoką koncentrację cukru w krwioobiegu. Lepszym rozwiązaniem ma być spożywanie węglowodanów złożonych w postaci mąki, ziemniaków, chleba, ryżu.
Jedna z prac naukowych nie potwierdza tego poglądu. Badania poziomu cukru we krwi po spożyciu 25 gram węglowodanów w różnych fomach wykazały, że poziom ten był dla miodu niższy niż dla ryżu, chleba, ziemniaków, jabłek, oraz dużo niższy niż dla glukozy, fruktozy, maltozy.
Okazuje się, że spożycie czystych składników z jakich składa się miód prowadzi do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi, natomiast z nieznanych powodów spożycie takiej samej ilości miodu do takiego wzrostu nie prowadzi.
Czekamy na dalsze badania!

 

Jakie są dawki kuracyjne miodu?

 

Spożywanie miodu jest zalecane według następujących dawek:
-niemowlęta  od 1-go roku życia    7 gram dziennie (http://www.mayoclinic.com/health/infant-botulism/hq00854)
-dzieci do 16 lat    10-50 gram dziennie
-dorośli     50-100 gram dziennie
Łyżka miodu to około 20 gram.
Łyżeczka miodu to około 10 gram.

 

Jaka jest kaloryczność miodu?

 

Miód jest produktem wysokokalorycznym. 100 gram miodu dostarcza 315 kcal. Dla porównania 100 gram cukru dostarcza 400 kcal. A więc zastępujmy cukier miodem.

 

Dlaczego miód jest cenniejszy

 

niż cukier?

 

Ponad 99,8% cukru to sacharoza, cukier buraczany, który musi być przez organizm rozłożony na glukozę i fruktozę, następnie wchłonięty do krwi. W miodzie 80% składu to glukoza i fruktoza wchłaniane do krwi bez procesu trawienia. W miodzie stwierdzono zawartość 21 pierwiastków, takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, mangan i inne. Miód zawiera związki czynne biologicznie, enzymy, inhibiny, kwasy organiczne. Ma działanie lecznicze profilaktyczne, bakteriostatyczne, odtruwające.

 

Czy miód powoduje próchnicę zębów?

 

Miód pszczeli zapobiega powstawaniu próchnicy zębów. Badania wykazały, że miód od 17% do 48% zmniejszył występowanie bakterii Streptococcus Mutans, odpowiedzialnej za tworzenie płytki nazębnej.
Miód, zdrowa żywność.

 

Co to jest miód przegrzany?

 

Czy każdy miód płynny jest

 

przegrzany?

 

Miód przegrany powstaje wówczas, gdy podczas dekrystalizacji (upłynniania) miodu stałego (krupca) utrzymywana jest zbyt wysoka temperatura i (lub) przetrzymuje się go zbyt długo w tej temperaturze.
Efekt to rozkład części enzymów, oraz znaczne osłabienie innych np. amylazy. Otrzymany miód ma znacznie osłabione działanie biologiczne. Prawidłowa temperatura dekrystalizacji wynosi 40-42 &degC. Czas zależy od wielkości opakowania, stosujemy jak najkrótszy. Warto wiedzieć, że temperatura gniazda pszczół w pobliżu czerwiu wynosi ok. 35&degC.
W mojej pasiece dekrystalizację przeprowadzam za pomocą specjalnych cieplarek. Prawidłowa temperatura utrzymywana jest za pomocą elektronicznych dokładnych termoregulatorów z dokładnością   ± ½&degC. Czas grzania jest kontrolowany przez odpowiedni elektroniczny programator czasowy.
Miód płynny nie musi być więc przegrzany, choć może takim być. Zwykle jest to pełnowartościowy miód. Świadoność tego nawet wśród pszczelarzy jest niewielka.


 

Czy pyłek pszczeli wspomaga leczenie

 

bezpłodności?

 

Spożywanie pyłku pszczelego poprawia spermatogenezę u mężczyzn i owogenezę u kobiet oraz zapobiega poronieniom. Kuracja mleczkiem pszczelim razem z pyłkiem zalecana jest w leczeniu bezpłodności, małej ilości spermy, słabej aktywności plemników.

 

Jak długo zachowuje propolis swoje

 

właściwości biologiczne?

 

W opublikowanych pracach polscy autorzy: Szeller i Stojko donoszą o siedmiomiesięcznym bezpiecznym okresie przechowywania propolisu. Wniosek dla producentów propolisu jest taki, że najlepiej dostarczyć propolis odbiorcy w okresie do ok. 6 miesięcy. Roztwory alkoholowe propolisu badane przez Oddział Pszczelnictwa w Puławach wykazywały spadek aktywności już po okresie jednego roku przechowywania w temp. 20 stopni C.
Aktywność propolisu sprawdza się domowym sposobem za pomocą mleka. Do wyparzonych dwóch kieliszków wlewamy mleko (wiejskie od krowy, ewentualnie z folii, nie UHT). Do jednego kieliszka dodać 5 kropli roztworu propolisu lub troszkę okruszków propolisu. Mleko z propolisem powinno skisnąć, skwasić się później (propolis zwalcza mikroorganizmy, bakterie). Jeśli tak będzie, propolis jest dobry.

 

Dlaczego pyłek jest lepszy od tabletek

 

zawierających kilkadziesiąt witamin i

 

składników mineralnych?

 

Tabletki zawierają także zbędne dodatki, przeczytajcie składniki. Są to substancje wypełniające, nośniki, emulgatory, barwniki i inne. Pyłek jest natomiast cennym źródłem naturalnych witamin i mikroelementów (szczegóły, kliknijNaturalna żywność z ula.tu!!).
Badania porównujące naturalne źródła witamin i składników mineralnych z suplementami sztucznymi wykazują zdecydowaną wyższość tych pierwszych.
Badacze dochodzą do wniosku, że naturalne źródła zawierają być może jakieś nie zidentyfikowane składniki, które wzmacniają efekt działania witamin i minerałów w sposób synergiczny, czy też są w nich składniki, które działają w nieznany nam jeszcze sposób.

 

Czy miód dodawany do gorącej herbaty

 

traci wszystkie swe dobroczynne

 

właściwości?

 

Nie, osłabia się tylko aktywność części składników, głównie enzymów: diastazy i inwertazy. Więc lepiej odczekać chwilę i dodawać miód do niezbyt gorącej herbaty. Poniżej tabela podająca czas potrzebny do zmiejszenia aktywności diastazy i inwertazy o połowę w zależności od temperatury miodu.

Temp. °C   diastaza   inwertaza 
10 35 lat 26 lat
20 4 lata 2 lata
30 200 dni 83 dni
40 31 dni 9,6 dnia
50 5,4 dnia 1,3 dnia
60 1 dzień 4,7 godziny
70 5,3 godziny 47 minut


Dane według Včelařství 9/2005 za Bienenprodukte und Apitherapie, A. Matzke, S. Bogdanov.

 

Jak rozpoznać miód zafałszowany

 

cukrem?

 

Należy przeprowadzić prosty test przelewania miodu do szklanki z chłodną wodą.

A. Czysty, naturalny miód spływa nieprzerwanym strumieniem, układa się wyraźnie na dnie, rozpuszcza się w wodzie powoli.
B i C. Miód z dodatkiem 70% syropu cukrowego nie spływa równo, tworzy zawirowania, szybciej rozpuszcza się w wodzie (zwłaszcza przy zamieszaniu), na dnie układa się nieregularnie, niewyraźnie widoczna jest granica między miodem i wodą.
D. Czysty syrop cukrowy już w trakcie przelewania rozpuszcza się w wodzie, powstają liczne zawirowania. Na dnie brak granicy między wodą a syropem.
(zdjęcia wg. R. Krel: Value-added products from beekeeping.)

 

Czy miód zapobiega osteoporozie?

 

Wielu ludzi zastanawia taka powszechność tej choroby, nieznanej u nas jeszcze 20-30 lat temu. Pan Vlastimil Protivínsky w artykule "Kupte si zdraví za výhodnou cenu!" (Moderní Včelař, Léto 2004) napisał, że spożywanie przez długi okres białego cukru jest przyczyną próchnicy zębów i rozrzedzenia kości. Do strawienia cukru złożonego (sacharozy) organizm ludzki potrzebuje wiele różnych składników mineralnych, w tym wapnia. Biały cukier nie zawiera żadnych innych składników poza sacharozą, więc potrzebny wapń zabierany jest z naszego organizmu.
Miód zawiera w swoim składzie cukry proste, przechodzące bezpośrednio do krwi bez trawienia. Zawiera również wiele cennych minerałów. Tak więc zastępując w naszej diecie cukier miodem zapobiegamy osteoropozie.
Porównaj również skład mioduMiód to naturalna żywność.i cukru.Ekologiczna żywność prosto z pasieki.

 

Jak zastępować cukier podawany w

 

przepisach ciast miodem?

 

Miód - zdrowa żywność. Zastępować przynajmniej połowę cukru podawanego w przepisach miodem.
Ekologiczna żywność z pasieki. Zmniejszyć ilość dodawanych płynów o ¼ ilości dodawanego miodu.
Miód, ekologiczna żywność. Dodać dodatkowo ½ łyżeczki sody na każde 25 dag dodawanego miodu.
Pyłek, ekologiczna żywność. Zmniejszyć temperaturę wypieku o ok. 20 °C, aby nie dopuścić do przypalenia.
Ekologiczna żywność to miód. Naczynia do pomiaru miodu przed użyciem pokryć wewnątrz olejem, ułatwia to opróżnianie naczyń z miodu.

 

Czy dużo ludzi jest uczulonych na

 

propolis?

 

Zdarza się, że po zastosowaniu propolisu na skórę, błony śluzowe może dojść do alergii kontaktowej (zaczerwienienia, wyprysków, świądu, palenia).
Wielokrotne badania wykazały, że uczulenia kontaktowe na propolis są bardzo rzadkie, dotyczą średnio 0,84% ludzi zdrowych, natomiast u pacjentów oddziałów dermatologicznych wynoszą średnio 2,44%.
Wśród kobiet leczonych preparatami propolisowymi (rzęsistkowica, nadżerki, cięcia cesarskie) alergie stwierdzono u 1,8%, natomiast wyleczenie lub poprawę stwierdzono u 88,9%.

 

Użądliła mnie pszczoła. Co robić?

 

1. Usunąć żądło przesuwając paznokciem wdłuż skóry. Nie chwytamy za żądło, bo wyciśniemy z zbiorniczka jadowego jad do naszego ciała.
2. Miejsce użądlenia przemyć zimną wodą, przetrzeć octem, przyłożyć cebulę lub korzeń pietruszki, rabarbar. Można zrobić okład z lodu.
3. W przypadku użądlenia w kończynę, unieść ją do góry w celu zmniejszenia obrzęku. Aby zmniejszyć szybkość rozchodzenia jadu w ciele można zrobić opaskę uciskową powyżej miejsca użądlenia.
4. Położyć się, nie chodzić. Przez kilka godzin nie pozostawać samotnie (na wypadek osłabnięcia).
5. Użądlenie w język, gardło, usta grozi uduszeniem. Przed otrzymaniem pomocy lekarskiej rozpuścić w ustach łyżeczkę soli kuchennej (ma za zadanie zługowanie jadu z błony śluzowej), zabieg można powtórzyć. Zaleca się ssanie kostek lodu, również połykanie bardzo zimnych napojów.
6. Przy użądleniu w gałkę oczną, możliwie szybko przepłukać oko, następnie wpuścić kroplę roztworu kortyzonu.
7. Objawy niepokojące po użądleniu: świąd dłoni, stóp, świąd i łzawienie oczu, kaszel i kichanie, wysypka, osłabienie, trudne oddychanie wymagają szybkiej interwencji lekarza.


    żródło: dr n. med. Piotr Brewczyński. "Alergia na jady owadów błonkoskrzydłych"

 

> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2010-04-20 Dodano: 2010-04-20 Dodano: 2009-04-24