Anna Szcześniak, szefowa Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli poleca żeberka z miodem (© Zespół Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli)
Któż może trafniej wypowiadać się o walorach odżywczych i leczniczych miodu, jak nie eksperci z Pszczelej Woli? Dlatego to ich rady zasięgnęliśmy, mając w styczniowe mrozy Kubusiową ochotę na coś z miodkiem. Może być ciasto, deser, ale też równie dobrze jednogarnkowe danie w wykonaniu uczniów Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego. Po burzy mózgów wybraliśmy bigos z miodem. Zdobył Brązowy Gar w konkursie na najlepszy bigos polski w 2008 roku. Spróbujcie. Pycha!
NAJLEPSZE STRONY O PSZCZOŁACH SERWIS PSZCZELARSKI
Bigos z miodem
Produkty: 3 kg kapusty świeżej, 3 kg kiszonej, 0,5 kg marchwi, 0,5 kg selera, 25 dag cebuli, różne gatunki mięsa surowego (np. karkówka, boczek surowy, łopatka) - ok. 1,5-2 kg, wędliny wędzone (kiełbasa zwykła - ok. 0,5 kg, kurczak gotowany, 0,5 kg boczku wędzonego, śliwki suszone lub powidła, 0,5 kg szklanki miodu, koncentrat pomidorowy (ketchup), przyprawy (majeranek, pieprz, sól, jarzynka, ziele angielskie, liść laurowy). Oba rodzaje kapusty obgotować, odcisnąć i połączyć ze sobą. Marchew i seler zetrzeć na tarce o dużych oczkach i podsmażyć na 2-3 łyżkach smalcu do miękkości i dodać do kapusty. Surowe mięsa obsmażyć na brązowy kolor, podlać niewielką ilością wody, poddusić i dodać do kapusty. Boczek pokroić w paseczki, stopić, podsmażyć kiełbasę w plastrach i cebulę pokrojoną w kostkę - dodać do pozostałych składników i całość bardzo dokładnie wymieszać. Dodać przyprawy, koncentrat pomidorowy, powidła, śliwki i gotować na wolnym ogniu ok. 3 godzin, do miękkości wszystkich składników. Można dodać grzybki suszone. Pod koniec doprawić do smaku. Plus trochę miodu pitnego.