Archiwum aktualności / Strona główna <

Archiwum aktualności

Kulisy realizacji spotu reklamowego "Życie miodem słodzone" (2008-03-29)

Życie miodem słodzone

Czas potrzebny do realizacji spotu reklamowego uzależniony jest od wielu czynników.
Wymagania sięgają nieraz niekiedy kilku miesięcy pracy, a czasem wystarczy na ich realizację tydzień.
Spot reklamowy „Życie miodem słodzone” jako krótka forma przekazu zrealizowany został w ciągu kilkunastu godzin wytężonej pracy 40-sto osobowej ekipy telewizyjnej i aktorów.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z przygotowań  i realizacji spotu...

Misie - rozrabiaki - w muzeum i sądzie... (2008-03-29)

Bruno

Niedźwiedź Bruno, którego wędrówka przez Alpy fascynowała dwa lata temu Europę i który w końcu został zastrzelony, powrócił. Wypchanego Bruno umieszczono w Muzeum Człowieka i Przyrody w Monachium.

Bruno jest teraz częścią stałej ekspozycji. Stanowi część dioramy - przestrzennej aranżacji z makietą plastyczną i rekwizytami, w której rozbija ule, żeby dobrać się do miodu.

Losy Bruna, okrzykniętego gwiazdą sezonu wiosną 2006 roku, śledziły z uwagą media. W Bawarii furorę zrobiły koszulki z wizerunkiem niedźwiedzia i napisem "Nie złapiecie mnie".

Malarstwo Lucji Radwan (2008-03-27)

Malarstwo Lucji Radwan

Miodowy wernisaż Lucji Radwan

Lucja Radwan, urodzona w Tuchowie, córka małopolskiego malarza i rzeźbiarza Tadeusza Radwana, maluje od wczesnej młodości, początkowo pod kierunkiem ojca, w późniejszych latach - już w Austrii, gdzie mieszka od 1975 roku, pod kierunkiem znanych austriackich malarzy: Krayema i György´a Kornisa. Brała udział w 28 wystawach zbiorowych i 18 indywidualnych, zarówno w Polsce jak i na całym świecie (USA, Australia, Korea Południowa, Szwajcaria, Włochy). Jej prace znajdują się m.in. zbiorach Papieża Jana Pawła II, instytucjach państwowych w Austrii, w muzeach i galeriach oraz w licznych kolekcjach prywatnych. Jest członkiem Związku Zawodowego Artystów Steiermak, ściśle współpracuje także ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Initiative Währing. Jest także członkiem Speleo Art USA. Po raz ostatni prezentowała swoje prace w Polsce, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w 1999 roku.

Wielkanocne potrawy z miodem (2008-03-20)

 

 

 

wielkanoc_2008 

 

Przypadające po najdłuższym w roku liturgicznym poście Święta Wielkanocne należą do tych dni, w których to właśnie jedzenie jest na pierwszym planie. Pokarmy niesie się w koszyku do kościoła w Wielką Sobotę, by zostały one poświęcone. A najważniejszym momentem świąt jest śniadanie, spożywane w wielkanocny poranek, tuż po Rezurekcji.

 

Święcone, czyli śniadanie wielkanocne, jest w polskiej tradycji kulminacyjnym punktem świąt, rezultatem wielu dni zarówno duchowych jak i kulinarnych przygotowań. Określenie tego trwającego nieraz kilka godzin posiłku mianem „śniadania” nie oddaje zresztą w pełni jego charakteru – tak jak nazwanie wigilijnego spotkania po prostu kolacją.

 

Jajko – symbol życia
W wielu kulturach uważano, że jajko ma wspólny rytm ze światem i wszechświatem, ze Słońcem, Ziemią, siłą życiową, płodnością, odrodzeniem, zmartwychwstaniem. Do dziś kojarzy się je z powrotem wiosny, poczuciem bezpieczeństwa, domem, gniazdem, ale także uważano za więzienie, z którego pisklę uwalnia się rozbijając dziobem skorupkę - te wszystkie asocjacje bardzo dobrze wpisują się w wielkanocną symbolikę, nic więc dziwnego, że właśnie jajko stało się symbolem tych świąt i pod różnymi postaciami króluje na wielkanocnych stołach. To właśnie jajkiem, poświęconym dzień wcześniej w kościele, dzielimy się przy śniadaniu, składając sobie życzenia.

 

Ćwikła na miodzie
średni słoiczek dobrego chrzanu na kwasku cytrynowym (można też chrzan utrzeć samodzielnie)
1,5 kg buraków (po ugotowaniu i starciu ma ich być objętościowo 6x więcej niż chrzanu)
dwie łyżki dobrego, intensywnego w smaku miodu (polecam gryczany)

Buraki starannie myjemy, gotujemy w łupinach do miękkości. Po ugotowaniu obieramy z łupin i ścieramy na najdrobniejszej tarce (jak ziemniaki na placki ziemniaczane). Stopniowo dodajemy do nich po łyżce chrzanu, mieszając i próbując czy ćwikła ma już odpowiednią moc (lepiej zrobić ją nieco słabszą i później dodać jeszcze łyżkę niż od razu dać zbyt dużo chrzanu). Doprawiamy miodem - tak, by jego smak był leciutko wyczuwalny, ale nie dominujący. Ćwikłę należy zrobić najpóźniej trzy dni przed świętami, by smaki miały czas połączyć się. Przed samym podaniem spróbować i ewentualnie doprawić jeszcze odrobiną miodu lub chrzanu.

Kiełbasa - przedmiot pożądania
Kiełbasa i inne wędliny, całkowicie zakazane podczas długiego postu i tak smakowicie pachnące w spiżarni ostatnich dniach przed Wielkanocą, były głównymi potrawami na stole w niedzielny poranek. Obfitość mięs symbolizowała dostatek i powodzenie. Nawet w uboższych domach, gdzie nawet poza postem nieczęsto jadano mięso, w ten dzień musiały pojawić się różne gatunki kiełbas, z białą na czele. Kiełbasy wędzone surowe, pieczone, parzone i gotowane kusiły różnorodnością kolorów i smaków. Pętko kiełbasy do dziś wkłada się do koszyczka ze święconką, gdzie symbolizuje Baranka Paschalnego.

Powolny proces zagłady pszczół (2008-03-19)

Zginą pszczoły, po nich - my?

„Gdy zniknie ostatnia pszczoła, nam ludziom pozostanie 4 lata… życia”

Ostrzeżenie Alberta Einsteina zdaje się być coraz bardziej realne. Populacja pszczół diametralnie zmniejsza się z roku na rok. W Stanach Zjednoczonych ten proces zauważalny jest od początku lat siedemdziesiątych i trwa do dzisiaj. Pogłowie tych szlachetnych owadów zmniejszyło się blisko o połowę. W Europie problem ten zaniepokoił pszczelarzy dopiero z początkiem XXI wieku. Zjawisko znikania pszczół nazywano „osłabieniem jesiennym” lub „syndromem majowym” i nie traktowano tego zbyt poważnie. W pszczelarskich kręgach mówiło się o niedoświadczonych pszczelarzach, którzy są sami sobie winni w wymieraniu rodzin. Jednak zjawisko znikania całych rodzin dotknęło również zawodowców. We Francji pszczelarze rozpoczęli wojnę z producentami środków owadobójczych, której wynikiem było wycofanie z użycia kilku groźnych dla pszczół preparatów stosowanych w ochronie roślin.

b_(119).JPG

Miód na śniadanie - energia na cały dzień (2008-03-14)

 

Bliskie spotkania...

13 marca w Lublinie prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych Zbyszek Pęcak spotkał się ze znanym bioenergoterapeutą i pszczelarzem Zbyszkiem Nowakiem. Obaj są zaangażowani w promocję polskiego miodu i pszczelarstwa. Ideą spotkania był program "Życie Miodem Słodzone" oraz hasło "Miód na śniadanie - energia na cały dzień".

 

Zbyszek Pęcak i Zbyszek Nowak


Miód pszczeli z pasieki Zbyszka Nowaka

K O M U N I K A T (2008-02-29)

varroa

Od pewnego czasu, szczególnie od jesieni ubiegłego roku, pszczelarze przekazują informacje najczęściej w sposób nieudokumentowany formalnie o intensywnym słabnięciu rodzin pszczelich i utracie dużej liczby pni, jako wyniku nieskuteczności leków warroabójczych. Szerzące się w środowisku pszczelarskim informacje o katastrofalnej sytuacji w polskich pasiekach skutkują między innymi podejmowaniem zwalczania V.destructor przez pszczelarzy w sposób nieprzemyślany i wszelkimi dostępnymi środkami.

Z tego względu konieczne wydaje się podjęcie zorganizowanych badań, które pozwolą ocenić rzeczywistą skalę problemu w kraju i określić ewentualne przyczyny jego występowania. Możliwe jest to jedynie przez zcentralizowane przesyłanie informacji i prób pszczół z pasiek dotkniętych masowymi spadkami rodzin pszczelich w celu wykonania wielokierunkowych diagnostycznych badań laboratoryjnych.

W styczniu bieżącego roku w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach podjęty został temat badawczy pt. "Określenie przyczyn występowania masowych strat rodzin pszczelich w krajowych pasiekach", który realizowany będzie w Pracowni Chorób Owadów Użytkowych Zakładu Parazytologii i Chorób Inwazyjnych. Zakładamy, że całościowa analiza wyników laboratoryjnych oraz informacje uzyskane z wywiadu przeprowadzonego z każdym pszczelarzem nadsyłającym próbki, pozwoli na ocenę rzeczywistej sytuacji w polskich pasiekach i będzie stanowiła podstawę do podejmowania wszelkich działań zapobiegawczych.

Wszyscy jesteśmy świadomi znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego, dlatego niezbędna jest konsolidacja działań właścicieli gospodarstw pasiecznych, organizacji pszczelarskich i instytucji państwowych w celu ich ochrony. Dlatego PIWet-PIB w Puławach zwraca się do wszystkich pszczelarzy, u których w pasiekach wystąpiły lub wystąpią duże (masowe) straty rodzin pszczelich o nadsyłanie informacji i materiału do badań laboratoryjnych według następujących zasad:

Dni otwarte szkoły w Pszczelej Woli (2008-02-24)

Dni otwarte szkoły w Pszczelej Woli

Drzwi otwarte i szkolenie wiosenne.
    W dniach 11-12.03.br zapraszamy na drzwi otwarte Szkoły, stajnie i kryta ujeżdżalnia wraz z naszymi zawodnikami będą dostępne dla wszystkich gości, będzie doskonała okazja do pierwszych przejażdżek.
    Zainteresowanych informujemy, że począwszy od marca, sekcję szkolną szeroko otwieramy dla osób z zewnątrz. Zapraszamy do korzystania z karnetów miesięcznych, tańszych grupowych, można jeździć w zamian za pomoc w stajni.
    Najlepszym dniem na pierwszą wizytę jest sobotnie przedpołudnie- pod warunkiem, że nie mamy wyjazdu na zawody. Na wizytę czy jazdę można umówić się poprzez pocztę elektroniczną-

Zespół Szkół Rolniczych
Centrum Kształcenia Praktycznego
23-109 Pszczela Wola k/Lublina
tel./fax (0-81) 56-28-773, tel. 56-28-076
  sekretariat@pszczelawola.edu.pl

-bezpośrednio z instruktorem:

gracjanbychawa@interia.pl

081/ 562 80 76

Zainteresowanym prześlemy więcej informacji o szkole.
    W wakacje, po zakończeniu naboru planujemy zorganizowanie obozu integracyjnego.

Zapraszamy do szkoły!
Zapraszamy na jazdy!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60


Przejdź do bieżących aktualności
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2009-07-07 Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2008-06-15