K O M U N I K A T / Strona główna <

K O M U N I K A T

  1. Badaniami mogą być objęte pasieki, w których straty sięgają co najmniej 30% stanu liczbowego rodzin pszczelich, zarejestrowane u Powiatowych Lekarzy Weterynarii.
  2. Badania laboratoryjne wykonane zostaną bezpłatnie.
  3. Pszczelarze zobowiązani są do pobrania z rodzin, które zginęły, materiału do badań laboratoryjnych:
    1. w postaci osypu z dennic:
      • osyp należy pobrać z 10 losowo wybranych rodzin, z każdej rodziny oddzielnie, do oddzielnego papierowego lub tekturowego opakowania, odpowiednio oznaczonego zgodnie ze sposobem przyjętym w pasiece.
      • wielkość jednej próby osypu (z jednej rodziny) powinna w przybliżeniu stanowić pojemność szklanki, ale przy braku takiej ilości, należy pobrać to, co jest możliwe.
        Uwaga: w celu ujednolicenia pobieranych osypów, osyp z danej rodziny należy najpierw dokładnie wymieść z dennicy do naczynia, dokładnie wymieszać i dopiero pobrać potrzebną do wysyłki ilość. Tak należy postąpić w przypadku każdej próby.
    2. zapasy pokarmu
      jeżeli jest to możliwe, do jednego czystego naczynia szklanego bądź z tworzywa sztucznego należy pobrać po 1 łyżce stołowej zapasów pokarmu z plastrów z czerwiem, ze wszystkich tych rodzin, z których wysyłane będą próby osypu do badań.
  4. Wszystkie rodzaje prób należy umieścić w opakowaniu zbiorczym. Na przesyłce poza adresem należy także umieścić symbol "CCD". Adres odbiorcy jest następujący: Pracownia Chorób Owadów Użytkowych
    Zakład Parazytologii i Chorób Inwazyjnych
    PIWet. - PIB
    Al. Partyzantów 57, 24-100 Puławy
  5. Do przesyłki należy dołączyć pismo przewodnie z informują o wystąpieniu masowych strat i z dokładnymi dotyczącymi ogólnej liczby rodzin w pasiece i liczby rodzin, które zginęły oraz zawierające imię i nazwisko pszczelarza, numer jego telefonu, ewentualnie adres e-mail, umożliwiające kontakt z osobą nadsyłającą próby.
  6. Wszystkie rodzaje prób pszczół należy po pobraniu przesłać w jak najkrótszym czasie pod wskazany adres, a jeżeli nie jest to możliwe, próby trzeba przechowywać do momentu wysyłki w temperaturze chłodziarki.
  7. W przypadku pytań związanych z tym tematem prosimy o bezpośrednie kontaktowanie się z pracownikami Pracowni Chorób Owadów Użytkowych PIWet-PIB w Puławach pod numerami telefonu: (081) 889 30 12 lub tel. kom. 607 099 701 lub drogą e-mailową: abober@piwet.pulawy.pl lub krystyna.pohorecka@man.pulawy.pl
  8. Pszczelarzy, którzy we wcześniejszym okresie, w sezonie 2007, stracili powyżej 30% rodzin pszczelich i nie mogą przesłać prób do badań laboratoryjnych, proszeni są o zgłaszanie tych przypadków do PIWet-PIB Puławy.
  9. Temat realizowany będzie przez 3 lata i dlatego zgłoszenia i próby pszczół przyjmowane będą od pszczelarzy przez cały okres realizacji tematu badawczego.
  10. Z każdym z pszczelarzy nadsyłającymi do Instytutu zgłoszenie wystąpienia masowych strat rodzin pszczelich, zostanie nawiązany indywidualny kontakt w celu zebrania dodatkowych informacji (wywiad- ankieta).
  11. O realizacji tematu wraz z prośbą o udzielanie zainteresowanym pszczelarzom informacji i pomocy w przesyłania prób została powiadomiona Inspekcja Weterynaryjna i organizacje pszczelarskie.
Dr Krystyna Pohorecka
Pracownia Chorób Owadów Użytkowych
Zakładu Parazytologii i Chorób Inwazyjnych
PIWet.-PIB w Puławach
 
   
 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2010-04-20 Dodano: 2008-06-15 Dodano: 2010-05-15 Dodano: 2007-08-16