Archiwum aktualności / Strona główna <

Archiwum aktualności

Wiosna, wiosna (2009-04-02)

Sławomir Trzybiński - Wiosna,ach to ty

Wiosna, pasieka i Ty...

Dopiero wiosną prawdziwą, tą z kwitnącym podbiałem i skowronkami dzwoniącymi na błękitnym, czystym niebie, można wyruszyć do pasieki by sprawdzić, co potrzeba pszczołom. Wcześniej ingerencja pszczelarza mogła im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zresztą na dobrą sprawę i teraz tradycyjnie wykonywane przez większość pszczelarzy zabiegi nie są do niczego potrzebne, pszczoły bowiem same zrobią to, co do nich należy, nie trzeba więc im w tym przeszkadzać.

Podbiał pospolity - kwitnienie tej niepozornej roślinki rozpoczyna nowy sezon pszczelarski

Będzie problem z miodem (2009-03-31)

problem z miodem

Będzie problem z miodem.

 

Destrukcyjne załamanie kolonii

Pożegnajmy się z miodem


Od pięciu tysięcy lat miód jest nieodzownym elementem naszej diety. Setki pokoleń rodziło się i umierało ze świadomością, że miód jest i będzie. Jednak
w XXI w. pojawiło się zagrożenie, że pszczoły, które go produkują całkowicie znikną z powierzchni ziemi. Masowe ginięcie pszczół to problem, który spędza sen z powiek nie tylko pszczelarzom, lecz także naukowcom. Wszystko
za sprawą Colony Collapse Disorder, czyli destrukcyjnego załamania kolonii.

Syndrom „Marii Celeste”
5 listopada 1792 r. Mary Celeste - niewielki bryg, należący do szkockiego przedsiębiorstwa - wyszedł z ładunkiem w morze z portu w Nowym Jorku. 4 grudnia został dostrzeżony około 400 mil od Gibraltaru - płynął już bez załogi, pierwotnie liczącej 12 osób. Statek był w znakomitym stanie, brakowało tylko szalupy ratunkowej i ludzi.
Tajemnicza choroba pszczół tak bardzo przypomina tę historię, że Brytyjczycy nazywają ją syndromem „Mary Celeste”. Epidemia bardziej powszechnie nazywana „destrukcyjnym załamaniem kolonii” objawia się masowym i gwałtownym ginięciem pszczół. Ul pustoszeje niemal z dnia na dzień. Po jego otwarciu pszczelarze odnajdują tylko królową i kilka młodych osobników. W ulu brakuje martwych owadów, zaś zapasy miodu i pyłku pszczelego pozostają nienaruszone. Przypisuję się to mechanizmowi ochronnemu, wypracowanemu przez pszczoły podczas 50 mln lat ewolucji, który ma ustrzec rój przed chorobami. Pszczoła czując, że jest chora
i zbliża się jej kres, opuszcza ul i umiera z dala od roju, by nie zarazić swoją chorobą pozostałych owadów.

Globalny problem
Zmniejszanie się populacji pszczoły miodnej obserwowane jest już od lat 70. XX w. jednak ginięcie nabrało charakteru masowego na przestrzeni ostatnich 3-4 lat.
W Stanach Zjednoczonych w latach 2003-2007 ilość rodzin pszczelich zmniejszyła się o 60%, a w regionach północnych nawet o 80%. W krajach Unii Europejskiej ilość pszczół zmniejszyła się o 50%. Ginięcie pszczół to problem znacznie większy niż mogłoby się wydawać. Mniej pszczół to mniej miodu, ale trzeba pamiętać,
że od tych małych owadów zależy istnienie jednej trzeciej roślin na ziemi.

Życie miodem słodzone - podsumowanie kampanii (2009-02-28)

polski zdrowy miód

Kampania Życie Miodem Słodzone... to już ponad rok

"Życie miodem słodzone”

Ogólnopolska kampania promocji miodu

i produktów pszczelich - podsumowanie działań.

 

Już minął rok jak Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych realizuje program promocji miodu i produktów pszczelich. Ponieważ jako Stowarzyszenie odpowiadamy za realizację tego programu spotykamy się niejednokrotnie z zapytaniami kiedy znowuż będzie emitowana reklama telewizyjna dlatego chcielibyśmy Państwu przybliżyć szereg informacji o działaniach jakie do chwili obecnej zostały zrealizowane i jakie jeszcze będziemy realizować. Rozumiem, że być może jako pszczelarze chcielibyśmy naszą reklamę widywać na ekranach telewizorów bardzo często jednak po prostu na to nas nie stać i dlatego musimy budować inne drogi dotarcia do konsumenta wykorzystując do tego niejednokrotnie niekonwencjonalne rozwiązania pijarowe w tym zakresie. Chcielibyśmy także wyjaśnić, że naczelnym celem tej kampanii nie jest by dotarła ona do pszczelarzy ponieważ to nie oni są nabywcami miodu i nie oni decydują o jego konsumpcji. Dlatego o ile chcecie Państwo cokolwiek dowiedzieć się na temat kampanii czy miodu to wystarczy byście Państwo kupili jakąkolwiek z gazet przeznaczonych dla kobiet a zapewniamy, że w każdej z nich znajdziecie jakiś artykuł w którym pisze się o miodzie. Poprzez nasze działania miód stał się modny i dlatego często się o nim pisze. W wielu reklamach telewizyjnych bywa także używany do podniesienia wartości oferowanego produktu stąd pokazuje się go niejednokrotnie na pierwszym planie.

Proszę się zastanowić czy z taką sytuacją mieliśmy do czynienia chociażby rok temu?

Czy w związku z tym w chwili obecnej miód sprzedaje się lepiej?

Czy można go aktualnie sprzedać drożej?

Jeżeli dojdziecie Państwo do wniosku, że w chwili obecnej sytuacja na rynku miodu jest dla pszczelarzy korzystniejsza to zapewne ta kampania ma w tym swój poważny udział poprzez działania o których piszemy dalej...

Unikalny miód z Mali (2009-02-10)

Unikalny miód z Mali

Leczniczy miód z Mali...

Mali należy do najbiedniejszych krajów świata, ale tamtejszy miód ma wszechstronne zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Używany jest jako środek przeciwzapalny, lekarstwo na szerokie spektrum chorób żołądka i dolegliwości jelitowych (uciążliwe zatwardzenia) oraz jest skutecznym środekiem antybakteryjnym na rany i oparzenia.  Pomaga w złagodzeniu bólów gardła. Jest niezwykle skuteczny w walce z gronkowcem złocistym, nowotworami, wyraźnie wzmacnia ogólny stan zdrowia oraz samopoczucia. To tylko niektóre zastosowania Miodu z Mali. Sprawdź, jaki wpływ może mieć na Twoje zdrowie.

 

 

Jak kupić Unikalny Miód  z Mali ??? Napisz ...

Miód pomarańczowy - miele di arancio (2009-02-07)

miód pomarańczowy

Miód jest synonimem włoskiej doskonałości.

Tym razem chcielibyśmy przedstawić miód o wyjątkowym  smaku i jakości: miód pomarańczowy. Zdaniem ekspertów w dziedzinie medycyny naturalnej dodaje energii, uspokaja, pomagając w ten sposób by osiągnąć relaks przez spokojny sen.
 Ma silne właściwości oczyszczające i uspokajające, jest doskonały na choroby żołądka z powodu lęku lub przejedzenia. Wystarczy już łyżeczka przed każdym posiłkiem, w czystej postaci lub rozpuszczony  w letniej wody.
Uważamy miód pomarańczowy za bardzo smaczny i bardzo aromatyczny, a szczególnie smakuje z ciepłym mlekiem  lub ziołową herbatą.

 

 

 

miód pomarańczowy

Francesco Massara
Piazza Garibaldi, 5 - 89844 Nicotera (VV)
Tel.333.6602990 - Email: api2ponti@hotmail.it

 

 


Zdjęcia prezentowane w galerii powstały dzięki uprzejmości Pana Jarosława Grądkowskiego.
Pan Jarosław to uznany sędzia miedzynarodowy na wystawach kotów rasowych. Dzięki Jego podrózom po całym świecie pozyskujemy miody do naszej kolekcji.

miód pomarańczowy

Dlaczego wymierają pszczoły? (2009-01-15)

Dlaczego wymierają pszczoły?

Miód wkrótce będzie rarytasem...

Alarmujące wieści docierają ze środowisk pszczelarskich na całym świecie. Od kilku tygodni także do Polskiego Związku Pszczelarskiego zaczęły napływać niepokojące informacje o ginięciu pszczół. Kontrole stanu porażenia przeprowadzone przez polskich pszczelarzy w październiku ub. r. potwierdzały niewielkie porażenie warrozą - chorobą wywoływaną przez roztocze Varroa destructor rozwijające się na czerwiu i dorosłych osobnikach pszczół miodnych.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60


Przejdź do bieżących aktualności
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-07-08 Dodano: 2009-09-30 Dodano: 2010-04-20 Dodano: 2009-04-24