Archiwum aktualności / Strona główna <

Archiwum aktualności

Informacja z Propharma, importera miodu manuka (2009-01-10)

Miód z bluszczyka kurdybanka w szklanym słoiku jest lepszy od miodu manuka w plastikowym pojemniku

Informacja z PROPHARMA, importera miodu manuka:


"Opakowanie miodu, to zarówno słoiczek jak i wieczko
są wykonane z grubego plastiku.
W takiej postaci przylatują do nas z Nowej Zelandii.

My nie przepakowujemy miodu, jedynie dokładamy do nich etykiety w języku
polskim. Zarówno tam jak i u nas bardzo dobrze przyjęły się te słoiczki,
a nasz producent spełnia wszelkie standardy związane z produkcją miodu
oraz posiada do tego odpowiednie certyfikaty.
Jeśli chodzi zaś o polskie normy, miody Manuka za każdym razem kiedy
przylatują do Polski są badane przez Graniczny Inspektorat weterynaryjny
oraz były badane przez inspekcję handlową. Anna Cywińska"

Miód z bluszczyka kurdybanka kontra miód manuka (2009-01-03)

Miód z bluszczyka kurdybanka kontra miód manuka

 


 

Potwierdzono właściwości bakteriobójcze pszczelego miodu

Do rzeczy. Miód pszczeli powstrzymuje rozwój bakterii, w tym - szczepów odpornych na działanie niektórych antybiotyków. Do niedawna o miodzie z krzewów manuka słyszeli prawdopodobnie tylko nowozelandczycy, tak jak o miodzie z bluszczyka kurdybanka usłyszeliście teraz (miód z bluszczyka jest jasnożółty).

O badaniach mikrobiologów z Wielkiej Brytanii w 2002 roku informował serwis "Nature".
Mieszkańcy starożytnego Egiptu, aby przyspieszyć gojenie ran, smarowali je miodem. Do niedawna wierzono, że podobna do syropu konsystencja miodu nie dopuszcza do ran powietrza, a duża ilość zawartego w nim cukru spowalnia rozwój bakterii. Najnowsze badania potwierdzają, że miód można wykorzystywać w leczeniu ran z powodu jego działania bakteriobójczego.
Miód powstrzymuje rozwój bakterii, w tym szczepów odpornych na działanie niektórych antybiotyków - stwierdzili mikrobiolodzy z University of Wales Institute w Cardiff kierowani przez Rose Cooper.
Do badań wykorzystano pobrane z ran i powierzchni szpitalnych szczepy bakterii Staphlyococcus i Enterococcus, które opierają się działaniu antybiotyków tzw. ostatniej deski ratunku, jak określa się metycylinę czy wankomycynę.
Z badań brytyjskich naukowców wynika, że miód naturalny zabija bakterie trzy razy skuteczniej niż roztwór miodu sztucznego o tej samej gęstości i o tym samym stężeniu cukrów.
Badacze nie potrafią jednak jednoznacznie wskazać składników miodu odpowiedzialnych za to działanie.
Roztwory niektórych rodzajów miodu zawierają zabójczy dla bakterii nadtlenek wodoru (woda utleniona). Można go wykorzystać np. do przemywania ran.
Naukowcy wykluczają jednak, by związek ten był jedynym czynnikiem decydującym o leczniczych właściwościach miodu. Jak wykazali w laboratorium, rozwój bakterii powstrzymuje bowiem zarówno miód z roślin łąkowych (z którego można uzyskać wodę utlenioną), jak i z miód, z którego rozcieńczania nie uzyskuje się nadtlenku wodoru.
Właściwości antybakteryjne miodu mogą być związane z zawartością w nim enzymów produkowanych przez pszczoły. Jego aktywność może także wynikać z jego kwaśności lub z zawartości związków zawartych w nektarze roślin - rozważa Cooper.
Badająca metody leczenia przewlekłych ran na University of York (Wielka Brytania) Andrea Nelson zgadza się, co do dobroczynnego działania miodu z bluszczyka. Jej zdaniem, aby przekonać sceptycznych lekarzy do tego środka, należy przeprowadzić kliniczne próby leczenia ran miodem i bluszczyka kurdybanka i krzaka manuka.
Leczenie trudno gojących się ran jest problemem, ponieważ w wyniku dłuższego stosowania antybiotyku, mogą rozwinąć się szczepy bakterii odpornych na antybiotyki. Dlatego coraz częściej sięga się po inne, alternatywne środki - wyjaśnia Nelson. Wśród nich jest m.in. jodyna, związki oparte na srebrze, a także "terapia larwalna" (w której na ranę muchy składają jajeczka, z których wykluwają się larwy, zjadają martwą tkankę i niszczą bakterie).
Niektóre firmy oferują już dziś miód z bluszczyka kurdybanka w słoiczkach z korkiem czy impregnowane miodem z kruszyny bandaże do trudno gojących się ran oraz miód manuka z plastikowym wieczkiem... na wszystko.
Nasuwa mi się pytanie. Dlaczego leczniczy miód z krzaka manuka jest oferowany z plastikowymi wieczkami, a miód z bluszczyka kurdybanka w słoiczku z obciachowym naturalnym korkiem?

 

http://miodymanuka.pl/image_func.php?img=gfx/689ed30042241474dec7f9779f505ca0.jpg&lang=pl&maxwidth=150


Kanadyjczycy nie polecają korzystania z plastikowych pojemników na żywność. Zawierają one bisfenol A (BPA), który, wg nich, może odpowiadać za gorsze działanie mózgu w zakresie pamięci i uczenia się. Nie wykluczają też, że ma on swój udział w chorobie Alzheimera, schizofrenii czy depresji.BPA wykorzystuje się przy produkcji plastikowych butelek na napoje, butelek do karmienia dzieci, pojemników na żywność, a nawet protez. Naukowcy z Uniwersytetu Guelph odkryli, że bisfenol A przenika do stałych lub płynnych pokarmów przechowywanych w plastiku. Gdy zostają one zjedzone, BPA zaburza komunikację między neuronami, bez czego niemożliwe staje się prawidłowe zapamiętywanie czy rozumienie. Jak wyjaśnia szef zespołu Neil MacLusky, niewielkie dawki bisfenolu, który stale dostaje się do organizmu, zaburzają tworzenie się synaps w rejonach kluczowych dla uczenia.To, że naczynie posiada atest, oznacza, że jest bezpieczne według obecnego stanu wiedzy. Wpływ wielu substancji na człowieka nie został dotychczas zbadany. Producenci tworzyw sztucznych niemal codziennie opracowują nowe receptury, powstają nowe substancje. Ich szkodliwość może ujawnić się dopiero po wielu, wielu latach.
Odpowiem - plastikowy kapsel koloru niebieskiego jest cool!!! A korek...hmm korek kosztuje zbyt wiele.

Budzenie pszczół w Nowy Rok ... (2009-01-01)

Budzenie pszczół w Nowy Rok

Ciekawe strony, ciekawi ludzie :

Obrazy na szkle

Obyczaj noworoczny, w którym gospodarz o północy pukał do uli w swojej pasiece i zachęcał pszczoły do robienia miodu i wosku na nowy sezon. Na podwórzu palono zaś snopek słomy, który symbolizował stary rok i wszystkie troski ...

 

http://www.obrazynaszkle.com.pl/files/13)%20Budzenie%20pszczol%20w%20Nowy%20Rok.jpg

Współczesna Gospodarka Pasieczna (2008-11-30)

Współczesna Gospodarka Pasieczna - Sławomir Trzybiński

Sławomir Trzybiński - autor nowego podręcznika  nie tylko dla początkujących pszczelarzy

Sławomir Trzybiński we „Współczesnej Gospodarce Pasiecznej”,  po blisko pół wieku od epokowej publikacji Wandy Ostrowskiej pt. „Gospodarka pasieczna”, spróbował opisać praktyczne pszczelarstwo na początku XXI wieku. Skala zmian technicznych (nowe konstrukcje sprzętu i uli), zmian hodowlanych i nieoczekiwana inwazja chorób w pasiekach na całym świecie (warroza, infekcje wirusowe, CCD, etc.) rzuciły  pszczelarzom zupełnie nowe wyzwania.  Także szybko globalizujące się rynki światowe narzuciły zastosowanie nowych strategii marketingowych. Sprzedaż miodu i innych produktów pszczelich stała się dzisiaj podstawowym wyzwaniem dla właścicieli pasiek w Polsce.

Myślący tłum (2008-11-27)

Myślący tłum...

W gromadzie tkwi siła. Tysiące pszczół, ryb czy ptaków zachowują się jak jeden organizm.

Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego zwierzęta łączą się w duże gromady. Dotychczas sądzili, że decydują względy bezpieczeństwa. W grupie łatwiej można chronić się przed wrogiem, bo wiele par oczu skuteczniej go wypatrzy niż jedna. Jak się okazuje, niektóre gatunki żyją w grupie, bo tylko ona jest w stanie zgromadzić informacje niezbędne do przeżycia. Gromada wie więcej niż pojedyncze osobniki. Tworzy zbiorowy umysł.

 

Zima, pszczoły i pszczelarz... (2008-11-19)

Sławomir Trzybiński - Zima, pszczoły i pszczelarz

Zima w pasiece

Klimat naszego kraju stwarza nienajlepsze warunki do prowadzenia pasiek. Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, co wynika z średnich temperatur w ciągu roku oraz z liczby dni zimnych i ciepłych. Tych pierwszych jest znacznie więcej i to determinuje możliwości produkcyjne naszych pszczółek. Mało tego, nie wszystkie z tych dni ciepłych są słoneczne – w Polsce dni pochmurnych jest więcej niż połowa.

 

Spotkanie pszczelarzy (2008-11-16)

pszczelarze

Spotkanie w Pszczelej Woli 23 listopad

Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych zaprasza wszystkich pszczelarzy
zrzeszonych oraz nie zrzeszonych na spotkanie oraz wykłady o tematyce
pszczelarskiej które odbędą się w Pszczelej Woli  w dniu 23.11.2008.
Istnieje także możliwość udziału w wycieczce do pasiek Niemiec, Austrii
i Włoch w dn.24.11 do30.11.2008.Szczegółowe informacje pod
tel.608534884, Pani Ewa
Serdecznie zapraszamy.
Zarząd Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60


Przejdź do bieżących aktualności
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2008-02-06 Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2010-11-13