Archiwum aktualności / Strona główna <

Archiwum aktualności

Miód dla łasucha (2008-01-13)

Miód dla łasuchów

Kochasz słodycze, objadasz się nimi codziennie, nie umiesz obejść się bez czekolady, przejść obojętnie koło batonika przy kasach w supermarkecie? Witaj w klubie, łasuchu. Niestety musisz to zmienić. Nie rezygnuj ze słodkości, po prostu znajdź zamienniki. Węglowodany, które ci nie zaszkodzą i nie zmienią twojej wagi, są zawarte nie w ciastach, pączkach i czekoladzie, ale w owocach. Możesz się nimi objadać bez obaw o cerę i tuszę. Poniższe rady to wademekum każdego łasucha. Dowiesz się między innymi, jak zjeść ciasto, lody, żelki, obiad na słodko i nie utyć.

Owoce z naturalnym jogurtem, kefirem lub maślanką przyśpieszają przemianę materii i przyczyniają się do skuteczniejszego wypłukiwania toksyn z organizmu. Zmiksowane z produktami mlecznymi są źródłem białka, magnezu, wapnia i różnych minerałów. Wybierz ulubione owoce - truskawki, banany, jagody - i mlecznym koktajlem rozpocznij dzień. Polecamy zmiksowane mango z chudym jogurtem naturalnym i 100 ml soku pomarańczowego. Pychota! Dobry jest także miks jogurtu z bananem, mrożonymi truskawkami i łyżeczką mleka kokosowego. Nie słódź mlecznych koktajli. Będziesz czuła się lżej, a syto.

Pszczelarstwo w Erytrei (2008-01-13)

Pszczelarstwo w Erytrei

Pszczoły w Afryce wschodniej - Erytrea

Najcenniejszym zasobem kraju i tym, co rodzi największą nadzieję na przyszłość Erytrei, są jej mieszkańcy. Znaczne, jak na możliwości tego kraju, środki, przeznaczane są na opiekę zdrowotną, społeczną i edukację - dostępne dla wszystkich obywateli, bez względu na ich etniczne lub religijne korzenie, miejsce zamieszkana, wiek, płeć lub inne społeczne kategorie.
Nie ma żadnego oficjalnego języka, chociaż tigrinya, arabski i angielski dominują w działalności handlowej i państwowej. Na poziomie lokalnym zachęca się do używania i rozwijania wszystkich dziewięciu języków Erytrei. Dzieci uczą się w szkole podstawowej w językach ojczystych do piątej klasy szkoły podstawowej. W wyższych klasach językiem wykładowym jest angielski.

KODEKS DOBREJ PRAKTYKI PRODUKCYJNEJ W PSZCZELARSTWIE (2008-01-12)

kodeks pszczelarski

W związku z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej pszczelarstwo polskie stanęło u progu nowych wyzwań, a właściwe wypełnianie funkcji spoczywających na pszczelarzu polskim stało się bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Wymaga ono połączenia wielu różnych aspektów tej pięknej a zarazem społecznie i gospodarczo niezbędnej działalności. Wobec dokonanego już i nadal postępującego rozwoju cywilizacyjnego dzisiejsze pszczelarstwo w naszym kraju funkcjonuje w innych niż w odległej przeszłości uwarunkowaniach ekonomicznych, przyrodniczych i środowiskowych. Nastąpił i dokonuje się nadal znaczący postęp techniczny, pojawiają się nowe zagrożenia istotne dla życia pszczół, rozwija się nauka proponująca nieznane w przeszłości rozwiązania i technologie. Zmieniły się i nadal ulegają modyfikacjom regulacje prawne oraz wymagania konsumentów związane z warunkami powstawania i jakością produktów pochodzących z naszych pasiek.

Funkcjonowanie pszczelarstwa, to także konieczność przyjęcia nowych rozwiązań organizacyjnych i rygorów, których skuteczne wdrożenie pomoże nie tylko pszczołom, lecz także pszczelarzom i konsumentom.

W tak licznych uwarunkowaniach znajduje się obecnie pszczelarz, który nadal chce żarliwie realizować swoją pasję, a zarazem oferować konsumentom najwyższej jakości „leki z bożej apteki” – produkty pszczele nie tylko urzekające swym smakiem i aromatem, lecz również bogate w składniki odżywcze i dietetyczne, dobrze służące utrzymaniu zdrowia człowieka.

Aby nie pogubić się w gąszczu dróg wiodących codziennie pszczelarza do jego celów musi on nie tylko posiadać ogromną wiedzę z bardzo wielu różnych dziedzin, ale ją także wzbogacać. Sztuka pszczelarzenia staję się coraz trudniejsza i dlatego celowym jest wyposażenie pszczelarzy w zbiór zasad, których przestrzeganie w każdej pasiece pozwala uniknąć popełniania różnych, a istotnych przez swe skutki błędów. Zbiór takich zasad stanowi „Kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie”, który Polski Związek Pszczelarski przyjął do stosowania przez polskich pszczelarzy.

W niniejszym artykule przedstawię tylko niektóre – ważniejsze zagadnienia dotyczące działalności pszczelarskiej, natomiast zainteresowanych poszerzeniem wiadomości na ten temat odsyłam do literatury pszczelarskiej.

Ule pustoszeją (2008-01-12)

znikanie pszczół

Pszczoły wymierają . I to w bardzo szybkim tempie. Co gorsza, nie wiadomo jaka jest przyczyna pomoru.

Problem jest zauważalny zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii, Szwajcarii, Francji i Niemczech. Ale najgorzej jest z pszczołami w USA i Kanadzie. W latach 1971-2006 prawie o połowę zmniejszyła się liczba amerykańskich uli. Od początku bieżącego roku stwierdzono przyśpieszenie tego zjawiska. Pszczeli problem nazywa się CCD, czyli Colony Collapse Disorder . Ule po prostu pustoszeją. Pszczelarze znajdują prawie puste pasieki z ulami pełnymi miodu i co jeszcze bardziej zadziwiające z zupełnie dobrze wyglądającymi larwami. Tak jakby ich pszczoły nagle ginęły gdzieś z dala od domu bez żadnej przyczyny związanej z samym ulem.

Słonie boją się pszczół (2008-01-02)

Pszczoła-postrach słonia

Słonie boją się pszczół

Słonie afrykańskie to największe ssaki lądowe. Boją się jednak bardzo małych stworzeń - pszczół. Gdy tylko usłyszą ich brzęczenie, biorą nogi za pas. Cieszą się z tego rolnicy, którzy próbowali już niemal wszystkiego, by przepłoszyć je ze swoich pól. Ani ogień pochodni, ani płoty na nic się jednak nie przydały.

Na świątecznym stole ISS owoce, miód, orzechy (2007-12-23)

miód na stacji kosmicznej

Możliwości, by na świątecznym stole na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) znalazły się tradycyjne potrawy, nie ma. Ale dla urozmaicenia menu w tym okresie załoga dostaje świeże i suszone owoce, miód i słodycze.

- Na statku towarowym Progress M-62, który poleci na orbitę 23 grudnia, wyślemy 11,5 kg owoców: jabłka, grejpfruty, pomarańcze - powiedział w agencji ITAR-TASS szef oddziału żywienia jednego z instytutów Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksandr Aguriejew.

Idą święta (2007-12-16)

miód

Na te święta niech każdy zapamięta

W jedności siła i moc ....

Amerykańscy naukowcy sprawdzili - miód jest dobry (2007-12-05)

miód jest dobry

Miód jest lepszy niż dextromethorphan

W amerykańskich laboratoriach naukowcy chyba się nudzą i mają za dużo pieniądzy. Właśnie wydali grube tysiące dolarów tylko po to, by stwierdzić, że... łyżeczka miodu pomaga w leczeniu kaszlu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60


Przejdź do bieżących aktualności
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-10-24 Dodano: 2009-07-06 Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2010-05-15