NALEWKA PANA JANA
50 dag bardzo dojrzałych wiśni
1 szklanka miodu
25 dag suszonych śliwek
15 goździków
1 l spirytusu
3 szklanki wody
Do gąsiorka wsypać wiśnie ( połowę wydrylować ), zalać stopionym miodem, zostawić na 24 godziny. Następnego dnie dodać śliwki pokrojone w paseczki, goździki, zalać spirytusem wymieszanym z przegotowaną wodą. Zostawić w cieple na 10-12 dni, codziennie potrząsając gąsiorkiem, po czym nalewkę zlać, owoce przecisnąć przez płótno, wszystko przefiltrować przez gazę lub bibułę, rozlać do butelek i szczelnie zakorkować. Podawać nie wcześniej niż po 6-8 miesiącach.
POMARAŃCZÓWKA
3 pomarańcze
1 litr wódki
10-20 miodu wielokwiatowego
Cytrusy wyszorować namydloną szczoteczką, starannie wypłukać, sparzyć wrzątkiem, osuszyć. Ściąć z nich cienką skórkę, wrzucić do słoja. Dodać miód wymieszany z sokiem z jednego owocu, wymieszać, zamknąć słój i odstawić na 2 tygodnie. Przefiltrować nalewkę, przelać bo butelek i zakorkować. Trzymać w chłodzie. Można pić po kilku dniach. Podobną nalewkę można przygotować z cytryn lub z cytryn i z pomarańczy.
MALINÓWKA
30 dag miodu akacjowego
½ kg dojrzałych malin
½ l wody
0,75 l spirytusu
Zagotować miód z wodą, zszumować i gorącym zalać maliny. Po dwu dniach zlać przez sitko lub płótno, podgrzać o dodać spirytus. Właściwego smaku i aromatu nabiera po 6 dniach.
MIĘTÓWKA
2 dag mięty ( może być suszona )
30 dag miodu
0,5 l spirytusu
0,65 l wody
Miętę zalać spirytusem i odstawić na 24 godziny, następnie zlać przez sitko. Miód z wodą zagotować, zszumować i dodać spirytus. Dojrzewa dopiero po 2-3 tygodniach.
WIŚNIÓWKA
½ kg ciemnych wiśni
½ l wody
½ l spirytusu
30 dag miodu lipowego
Wiśnie zalać spirytusem i odstawić na 10 dni. Zagotować miód z wodą, zszumować. Wiśnie odsączyć, a otrzymaną nalewkę wlać do gorącego roztworu miodowqego. Dojrzewa 3 tygodnie, a najlepsza po 6 miesiącach.
ALASZ, CZYLI KMINKÓWKA
0,75 l wody
1 dag kminku
30 dag miodu wielokwiatowego
½ l spirytusu
Zagotować miód z wodą, zszumować, do wrzącego roztworu wrzucić kminek i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie zlać przez sitko, podgrzać i dodać spirytus. Dojrzewa 10 dni.
NALEWKA WANILIOWA
2 łyżki suchej herbaty
1 łyżka miodu
mały kawałek wanilii
1 szklanka spirytusu
1 szklanka słodkiego tokaju lub miodu pitnego
2 kieliszki śliwowicy lub winiaku
1 szklanka wody
Wanilię drobno posiekać i zagotować w wodzie z miodem. Wrzątkiem zaparzyć herbatę i ostudzić, a następnie przecedzić do butelki. Dolać spirytus, tokaj i śliwowicę. Wymieszać i odstawić. Po tygodniu nalewka jest już dobra, ale lepiej gdy postoi 2-3 miesiące.
NALEWKA Z TARNINY *
2 l owoców tarniny
1 kg miodu
1 kg cukru
2 l spirytusu
1 l wody
1 cytryna
Owoce tarniny z dodatkiem cukru gotować przez pół godziny w litrze wody. Po przestudzeniu dodać miód i spirytus, wymieszać, położyć na wierzch pokrojoną w plasterki cytrynę, przykryć płótnem i po trzech tygodniach ostrożnie zlać i przefiltrować.
NALEWKA Z TARNINY **
1 kg przemarzniętych owoców tarniny
0,5 l czystej wódki
60 dag cukru
0,25 l spirytusu
1 l wody
Owoce umyć, ponakłuwać szpilką, wrzucić do słoja, przesypać cukrem i odstawić. Po 2-3 tygodniach, gdy puszczą sok połowę owoców usunąć, odciskając z nich sok do słoja, a pozostałe zalać spirytusem wymieszanym z wódką, zamknąć i odstawić na 3-4 tygodnie. Następnie płyn przefiltrować, rozlać do butelek, szczelnie zakorkować i odstawić na 6 miesięcy do piwnicy.
LIKIER ORZECHOWY
25 dag zielonych orzechów włoskich
0,75 l wody
1 dag cynamonu w kawałkach
0,5 l spirytusu
0,5 dag gałki muszkatołowej
1 kg miodu
0,5 dag goździków
Orzechy pokroić na ósemki. Wszystkie składniki zalać alkoholem rozcieńczonym wodą i odstawić na 8-10 dni, aż płyn uzyska brązową barwę. Odcedzić i wymieszać z miodem rozpuszczonym w 300 ml wody.
LIKIER CHARTREUSE
1 dag mięty pieprzowej
1 l spirytusu
1 dag korzenia arcydzięgla
1 kg miodu
1 dag anyżu
1 l wody
Ziele i korzenie zalać spirytusem i macerować 8-10 dni. Nalewkę przefiltrować i wlać do gorącego roztworu miodowego.