Co jest takiego wyjątkowego w "surowym", nieprzetworzonym miodzie? (cz.III) / Strona główna <

Co jest takiego wyjątkowego w "surowym", nieprzetworzonym miodzie? (cz.III)

Miód pszczeli posiada trzy niezwykłe właściwości - przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i higroskopijne, co go czyni niezwykle popularnym w codziennym odżywianiu i pielęgnacji ciała.

 

1. Miód jest higroskopijny

 Miód chłonie i zatrzymuje wilgoć

Miód chłonie i zatrzymuje wilgoć


Miód jest higroskopijny, co oznacza, że po wystawieniu go na powietrze, oczywiście absorbuje z niego wilgoć. Dlatego też miód jest przydatny w leczeniu trudno gojących się ran, ponieważ pomaga w zapobieganiu powstawania blizn, utrzymując wilgotną skórę, wspomagając wzrost nowych tkanek, a także pozwala na łatwe usunięcie wszelkich opatrunków zapobiegając ich przyklejaniu się do skóry. Higroskopijność miodu czyni go idealnym składnikiem wielu kosmetyków, ponieważ pomaga utrzymać skórę nawilżoną i świeżą. Dlatego niektórzy nazywają naturalny miód pszczeli "substancją utrzymującą wilgotność", poprzez absorbowanie i zatrzymywanie wody. Używając miodu do pielęgnacji skóry i włosów zapewniamy im optymalną wilgotność co czyni skórę delikatną, a włosy zdrowe i błyszczące.

 

2. Miód jest antybakteryjny

Choroby skóry i miód

Miód pomaga w leczeniu chorób skóry


Naukowcy zaczęli dokumentować właściwości lecznicze miodu w pierwszej połowie XX wieku. Wraz z rozwojem firm farmaceutycznych pracujących nad właściwościami antybiotyków, badania miodu zeszły na dalszy plan. W ostatnim czasie miód jednak wraca do łask, ponieważ wzrasta oporność na znane antybiotyki. Miód posiada antybakteryjne właściwości, które skutecznie powstrzymują wzrost i rozwój niektórych bakterii. Zawarty w miodzie enzym, wytwarza nadtlenek wodoru, który jest uważany za główny powód, dla aktywności przeciwbakteryjnej miodu. Miód jest przydatny do leczenia ran i oparzeń. Rany, otarcia i oparzenia mogą być pokrywane miodem, aby zapobiec przedostawaniu się bakterii jednocześnie wspomagając gojenie.
Miód może pomóc w leczeniu trądzika młodzieńczego atakując bakterie, które wywołują ogniska, nawilża, odmładza i regeneruje skórę. Rodzaje miodu różnią się znacznie w swoich antybakteryjnych właściwościach. Największe właściwości antybakteryjne posiadają miody późne, ciemnej barwy takie jak wrzosowy, wielokwiatowy czy leśny. Warunek, który musi być spełniony przez pszczelarza jest jeden. Jego pszczoły muszą zbierać nektar z najczystszych regionów naszego kraju, pozbawionych do niezbędnego minimum przemysłu, środków ochrony roślin i jak najmniejszej ilości toksycznych spalin.

3. Miód jest źródłem przeciwutleniaczy

przeciwutleniacze w miodzie

Ciemne miody są cennym źródłem przeciwutleniaczy


Miód zawiera naturalne właściwości przeciwutleniające mogące zniszczyć wolne rodniki, które zostały powiązane z wieloma chorobami, np. takimi jak rak. Badania wykazały również, że miody ciemnego koloru, np. gryka wydają się posiadać więcej przeciwutleniaczy niż jasne odmiany miodu. Przeciwutleniacze zawarte w miodzie dostarczają substancji odżywczych niezbędnych do rozwoju nowej tkanki. Te cenne właściwości miodu chronią skórę przed słońcem i pomagają się jej odmłodzić. Jak na razie nie przybywa nam kosmetyków takich jak filtry przeciwsłoneczne, produkty do makijażu czy do leczenia skóry, które w swoim składzie zawierają miód pszczeli.

 

Na wszelkie pytania odpowiemy poprzez formularz kontaktowy.

Część Pierwsza...

Część Druga...

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-07-07 Dodano: 2009-07-07 Dodano: 2009-07-12 Dodano: 2010-04-20