Nalewka z kitu pszczelego / Strona główna <

Nalewka z kitu pszczelego

Nalewka z kitu pszczelego może być stosowana zewnętrznie jak i wewnętrznie u dorosłych i dzieci. Nalewkę stosujemy w małych ilościach w celu usunięcia dolegliwości lub jako dokończenie kuracji. Nalewkę propolisową przechowujemy w ciemnych, szklanych buteleczkach. Musimy tylko mieć pewność, ze nie mamy alergii na kit pszczeli.

 

Składniki:

 

Przygotowanie:

10 dag oczyszczonego propolisu wkładamy do zamrażarki na kilka godzin. Przygotowujemy spirytus 80-85% - 500 ml 96–proc. spirytusu mieszamy – z 50 ml gotowanej zimnej wody (spirytus wlewamy do wody). Po kilku godzinach rozcieńczonym spirytusem (500 ml) zalewamy 10 dag zmielonego kitu i odstawiamy na 2–5 dni w ciemne miejsce. Od czasu do czasu warto nalewkę wstrząsnąć. Całość należy przecedzić  i otrzymujemy czystą 20% nalewkę propolisową, który przechowujemy w ciemnych buteleczkach.

 

Stosowanie:

Nalewkę możemy stosować wewnętrznie mieszając ją z wodą, cukrem (diabetycy) lub miodem. Nalewkę możemy stosować do inhalacji  oraz zewnętrznie np. na trudno gojące się rany.
Przy bólach gardła i migdałków: 10 kropli nalewki wlewamy do 0.5 szklanki ciepłej wody i płuczemy kilkakrotnie w ciągu dnia. Płukanie przynosi też doskonałe rezultaty przy paradontozie i innych stanach zapalnych jamy ustnej.
Przy silnym katarze i zapaleniu oskrzeli – inhalacje: 30 kropli nalewki wlewamy do parownika lub miseczki z gorącą wodą, nakrywamy głowę ciepłym ręcznikiem i wdychamy dobroczynne opary.
Przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, nieżytach, problemach z wątrobą: 20 kropli nalewki propolisowej wlewamy do kubka zaparzonego siemienia lnianego i wypijamy pół godziny przed posiłkami, 3 razy dziennie.
Uwaga! Propolis może wywoływać uczulenia. Aby to sprawdzić, wystarczy przeprowadzić prosty test: skórę na zgięciu łokcia od strony wewnętrznej smarujemy 2 kroplami propolisu. U osób uczulonych pojawią się tam małe, swędzące krostki. I wówczas trzeba zrezygnować z leku.

 

Maść propolisowa
Nalewkę spirytusową trzeba odparować. W tym celu wstawia się naczynie z nalewką (100 ml) do drugiego naczynia z gorącą wodą. Po uzyskaniu gęstego płynu dodaje się około 70 do 100 g wazeliny.

 

Ważne jest, że przy stosowaniu propolisu, należy dostarczać organizmowi dużo witaminy C. Najlepiej pić sok z cytryny (1 do 3 cytryn dziennie).

 

Więcej o propolisie...

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-04-24 Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2009-04-24 Dodano: 2010-11-13