Nalewka propolisowa na spirytusie
Kit pszczeli w niewielkiej ilości można pozyskiwać przez zeskrobanie go w miejscach styku ramek w ulu, w czasie prawie każdego przeglądu. Większe ilości tego surowca możemy pozyskać jesienią w czasie brakowania plastrów lub jeżeli prowadzimy gospodarkę powałkową stosując odpowiednie metody do pozyskiwania kitu.
Kit pszczeli jest znany od dawna w lecznictwie ludowym jako środek uśmierzający bóle. Oczyszczony kit pszczeli jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym w schorzeniach skóry oraz działa regenerująco na nabłonek. Sporządzone z kitu maści są bardzo skutecznym środkiem w leczeniu oparzeń, odleżyn, grzybicy, łuszczycy i wyprysków. Maść propolisowa goi odleżyny znacznie szybciej niż powszechnie stosowane preparaty farmaceutyczne.
Kit pszczeli stosowany bywa także, w postaci emulsji, w leczeniu przewlekłych zapaleń gardła oraz chronicznych schorzeń przewodu pokarmowego na tle zapalenia nabłonka jelitowego. Lecznicze działanie tego środka polega i w tym wypadku na jego właściwościach bakteriostatycznych, bakteriobójczych oraz regenerujących nabłonek.
Kit pszczeli (propolis) może być zastosowany jako skuteczny preparat leczniczy tylko wtedy, gdy zostanie oczyszczony z różnych niebalsamicznych domieszek. W tym celu rozdrobniony surowiec należy najpierw umieścić w odpowiednim szczelnym słoju i zalać go rektyfikowanym spirytusem w proporcji 0,25 l na 50 g surowca. Przez okres 2 tygodni, kit całkowicie się rozpuszcza i odstały płyn ściąga się znad osadu. Nalewkę przetrzymujemy w szczelnie zamkniętych buteleczkach z ciemnego szkła.