Lipa szerokolistna i wąskolistna / Strona główna <

Lipa szerokolistna i wąskolistna

Lipa szerokolistna rozpoczyna kwitnienie pod koniec kwitnienia robinii akacjowej. Jest rośliną miododajną, kwiaty wabią pszczoły, lecz w mniejszym stopniu jak lipa drobnolistna. W rejonach, gdzie występuje akacja i lipa szerokolistna miód pozyskany od pszczół będzie mieszany, jasny, barwy zielonkawożóttej do jasnobursztynowej z wyczuwalnym przeważającym aromatem kwiatów akacji. Uzyskanie czystego miodu akacjowego przez pszczelarzy czasami nie jest łatwe, ale wykonalne. Nektarowanie lip zależy od warunków atmosferycznych. W czerwcu dni i noce mogą być bardzo parne co sprzyja nektarowaniu. Lipy przestają nektarować w środku dnia, ze względu na szybkie wysychanie nektaru.

 

lipa drobnolistna pszczelipark

 

W  trakcie kwitnienia lip może pojawiać się również spadź liściasta, która również jest zbierana przez pszczoły. Zakwalifikowanie miodu lipowego jako czysto odmianowego zależy przede wszystkim od oceny organoleptycznej czyli barwy, smaku i zapachu. Są również przeprowadzane badania na zawartość pyłku lipowego w miodzie, ale te badania nie są adekwatne do stanu faktycznego. Pyłek lipowy nie jest atrakcyjnym pożytkiem dla pszczół i one niechętnie go zbierają. W tym samym czasie kwitnie niezapominajka i w próbkach z miodem lipowym wystepują w bardzo dużych ilościach bardzo drobne ziarna pyłku z kwiatów niezapominajki.

W Polsce lipy najczęściej  spotykamy przy drogach. Pszczelarze starają się ustawiać swoje pasieki z dala od tych miejsc ze względu na możliwe skażenie nektaru spalinami. Lecz o tym nie myślą "zbieracze" kwiatów lipowych i najczęściej przydrożne drzewa są ogałacane z gałęzi pokrytych kwiatami, poczym trafiają do punktów skupu firm zielarskich.

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-10-24 Dodano: 2009-04-24 Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2010-04-20