Wspólnie, na ratunek pszczelarstwu / Strona główna <

Wspólnie, na ratunek pszczelarstwu

Wspólnie, na ratunek pszczelarstwu.

 

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi

 

krajowa sieć obszarów wiejskich


Łódzka sieć KSOW to również środowisko pszczelarzy. Środowisko, bez którego pracy nie byłoby możliwe życie. Warto sobie ten fakt uświadomić, bo pszczelarstwo to nie tylko lubiany przez wielu miód, to również zapylanie kwiatów, tak ważne i bezcenne dla nas wszystkich.
W ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, przy współpracy z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarstwa w Łodzi, podejmujemy się organizacji zdarzeń, będących dla środowiska łódzkich pszczelarzy niezbędną dziś furtką do wiedzy i wymiany doświadczeń. I tak, zorganizowaliśmy konferencję: „Zastosowania elementów nowoczesnej gospodarki pasiecznej współfinansowanej ze środków unijnych w aspekcie jakości produktów pszczelich”, w której uczestniczyło 100 osób.

Tematyka wykładów:
Charakterystyka fizyko-chemiczna syropów izoglukozowych i inwertowanych; Omówienie gotowych syropów dla pszczół dostępnych na polskim i międzynarodowym rynku, współfinansowanych ze środków unijnych; Wykorzystanie syropów izoglukozowych w praktyce - omówienie 4-letnich wyników doświadczeń; Przygotowanie rodzin pszczelich zakarmionych syropami izoglukozowymi do zimy; Zagrożenia ze strony organizmów chorobotwórczych i czynników środowiskowych i ich udział w występowaniu zwiększonej śmiertelności pszczół; Zintegrowane metody zwalczania chorób pszczół.
Drugim działaniem skierowanym dla pszczelarzy z terenu województwa łódzkiego była organizacja (dla 22 osobowej grupy) wyjazdu studyjnego, do województwa lubelskiego nt. „Wykorzystania środków Unii Europejskiej na rozwój polskiego pszczelarstwa i przemysłu przetwórczego”.
Pobyt składał się z:
- Prezentacji pasieki zarodowej i laboratorium w Kocierzowych
- Wykładu „Tworzenie odkładów jako nowoczesny element gospodarki pasiecznej”
- Wykładu „Hodowla matek pszczelich na własne potrzeby”
- Wizyty na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie
- Wykład „Aktualna sytuacja w zakresie wsparcia pszczelarstwa w Polsce i Unii Europejskiej”
- Wykładu „Wieloprzyczynowe zjawisko ginięcia pszczół”
- Zwiedzania Spółdzielni Apis (zaprezentowanie dobrego przykładu wykorzystania środków z Unii Europejskiej na rozwój przetwórstwa produktów pszczelich)
- Wykładu „Konfekcjonowanie miodu i produkcja węzy”
- Wykładu „Produkcja wyrobów tradycyjnych – miody pitne”
- Wizyty w Pszczelej Woli, gdzie przedstawiono wykorzystanie środków z UE na rozwój placówki dydaktycznej szkolącej polskich pszczelarz, gdzie zwiedzano bazę dydaktyczną - szkoły, pracownie pszczelarskie i pasieki oraz spotkano się z wykładowcami
- Wizyty w pasiece „Ulik” w miejscowości Mokrelipie specjalizującej się w produkcji miodu fasolowego
- Wizyty w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, oddział Pszczelnictwa
w Puławach
- Wykładu „Zwalczanie chorób pszczół w aspekcie jakości miodu”
- Wykładu „Przypadki zafałszowania miodu”
- Zwiedzania laboratorium wyposażonego ze środków UE.

W ostatnich dniach, podjęliśmy się organizacji kolejnej dla tego środowiska konferencji. Sześćdziesięcioosobowa grupa pszczelarzy uczestniczyła w spotkaniu nt. „Kierunków rozwoju polskiego pszczelarstwa z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej”.
Zaprezentowane zostały następujące wykłady:
- Kierunki rozwoju polskiego pszczelarstwa
- Wykorzystanie produktów pszczelich w medycynie
- Przygotowanie rodzin do wczesnych pożytków. Cel i metody powiększania pasieki.

To nie koniec, zaplanowanych na ten rok działań. Kolejnym planowanym przedsięwzięciem (na przełomie września-października) jest wyjazd studyjny do niemieckiej uczelni, celem wymiany informacji wiedzy i dobrych praktyk w kierunku rozwoju polskiego pszczelarstwa.
Podejmowane przez łódzką sieć KSOW działania skierowane są na realizację potrzeb najbardziej dziś frapujących środowisko: masowe ginięcie pszczół i efektywne gospodarowanie pasiekami. To kluczowe zagadnienia, które znajdują swoje miejsce w realizowanym przez nas planie działań.

 

Tekst: Maria Kaczorowska (www.mariakaczorowska.pl)

 

Konferencja odbyła się 21 kwietnia 2012 roku. Wykłady rozpoczął Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego – Tadeusz Sabat. Mówił o kierunkach rozwoju polskiego pszczelarstwa z zaangażowaniem środków z Unii Europejskiej. Poruszył wiele aspektów ważnych dla słuchaczy, którzy pod koniec wykładu zasypali prelegenta pytaniami. W dalszej części spotkania dr Jan Giza opowiadał o możliwościach wykorzystania produktów pszczelich w medycynie, co może stać się zupełnie nowym kierunkiem rozwoju pszczelarstwa. Szkolenie zamknęły dwa wykłady Czesława Korpysy – Głównego Specjalisty do spraw hodowli pszczół w Pasiece Zarodowej w Kocierzowych. Przedstawił on zebranym w jaki sposób można powiększać pasieki, dlaczego jest to tak ważne oraz w jaki sposób można pokusić się o skorzystanie ze środków unijnych, przeznaczonych na te cele. Dodatkowo prelegent przedstawił także drugi wykład na temat: „Przygotowanie rodzin pszczelich na wczesne pożytki”, jest to aspekt niezmiernie istotny w pracy pszczelarza. (www.lodzkie.ksow.pl)

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-07-07 Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2008-02-21