Wódka miodowa / Strona główna <

Wódka miodowa

Przepis I

* 0,5 l miodu pszczelego
* 0,5 l wody
* 1 l spirytusu
* sok z połówki cytryny
* cynamon (rulonik lub łyżeczka)
* goździki (8szt)
* imbir(mały kawałek)
* 1 gałki muszkatołowa
* skórka z 1 pomarańczy
* 5 ziaren ziela angielskiego

Przepis II

* 0,7 l miodu pszczelego
* 0,4 l wody
* 1 l spirytusu
* sok z połówki cytryny
* cynamon (rulonik lub łyżeczka)
* laska wanilii
* goździki (8szt)
* imbir(mały kawałek)
* 1 gałka muszkatołowa

* 8 ziaren kardamonu

 

Wyrób

Aby w pełni wykorzystać wszystkie substancje aromatyczno-smakowe zawarte w przyprawach niezbędna jest kilkutygodniowa maceracja alkoholowa. W tym celu zioła i korzenie zalewa się 100-150 ml spirytusu o mocy około 60% i przechowuje w szczelnie zamkniętym słoiku przez 2-3 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając zawartością. Surowiec powinien być dobrze rozdrobniony, w moździerzu lub młynku do kawy. Następnie płyn zlewa się znad osadu, ewentualnie filtrując przez sączek z gazy. Otrzymuje się tak zwaną zaprawę, którą dodaje się w miarę potrzeb do reszty składników w czasie zestawiania wódki. Należy przechowywać ją w chłodnym i ciemnym miejscu.

Właściwy wyrób krupniku zaczyna się od rozpuszczenia miodu w wodzie. Powstałą mieszaninę doprowadza się do wrzenia i zdejmuje pojawiające się szumy. Naczynie do gotowania powinno być odpowiednio duże, ponieważ miód bardzo łatwo kipi. Przeciwnicy jakiejkolwiek obróbki termicznej miodu mogą gotowanie pominąć, jednak najczęściej skutkuje to kłopotami z klarownością tak otrzymanej wódki. Następnie do płynu dodaje się część zaprawy, sok z cytryny oraz spirytus i dokładnie miesza całość. Jeśli natomiast jest mdła trzeba zwiększyć dawkę soku cytrynowego. Gotowy krupnik przelewa się do szklanego gąsiorka lub dużego słoja i pozostawia do sklarowania. Ostatnim etapem jest butelkowanie.

Możemy dowolnie modyfikować recepturę metodą prób i błędów. Możemy stosować dowolne składniki w umiarkowanych ilościach. Np. zamiast goździków możemy dodać suszony owoc jałowca, rutę czy płatki róży, a jeżeli chcemy, żeby wódka była słabsza - zmniejszamy ilość spirytusu.
Obydwa przepisy pozwalają na wyrób ok. 2l krupniku.

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-04-24 Dodano: 2009-10-24 Dodano: 2009-07-12 Dodano: 2009-05-05