Pszczelarze świętowali swoje 55-lecie / Strona główna <

Pszczelarze świętowali swoje 55-lecie

W większości kultur pszczoła jest znana jako symbol pracowitości, dobrobytu, miłości, czystości. Ze względu na jasny kolor, często wiązano ją ze słońcem i uważano, że pośredniczy w kontaktach z bóstwami. Niewiele zwierząt odgrywa w symbolice tak znaczącą rolę, jak ten owad żyjący w społeczności państwa – roju. Od najdawniejszych czasów ludzie zbierali miód dzikich pszczół - symbol słodyczy, dobrobytu, rozkoszy i miłości. Pszczoła - jako królowa owadów nosi znamiona mądrości i altruizmu. Królowa pszczół jest symbolem Bogini Matki, otaczającej opieką i zapewniającej dobrobyt - miód.


Ludzie chętnie korzystają z dobrodziejstw produktów pszczelich, pozyskując miód i wosk. Szef wolbromskiego Koła Pszczelarzy Walerian Ciepał, opowiadając o historii lokalnego pszczelarstwa, wspomniał o zapisach w dawnych księgach kościelnych, notujących od najdawniejszych czasów obecność bartników i pszczelarzy na naszych terenach. Gminne Koło Pszczelarzy w Wolbromiu powstało w 1955 r., a jego pierwszym prezesem był Kazimierz Binczycki. Liczba członków koła wahała się od 15 do 155 członków (w okresie przydziałów „taniego cukru” w latach 1983-1988). W 1996 r. po śmierci prezesa Tadeusza Kiecy lokalny związek pszczelarzy praktycznie przestał istnieć, dopiero obecny prezes Walerian Ciepał i jego zastępca Wiesław Majda reaktywowali działalność koła.

Władze gminy pomogły pszczelarzom, kupując matki pszczele z renomowanych pasiek hodowlanych. Do wolbromskiego koła przystali także pszczelarze z gmin Trzyciąż, Gołcza, Charsznica, Żarnowiec. Miłośnicy pszczół szkolą się, uczestniczą w kursach mistrzowskich, biorąc czynny udział w życiu społeczności lokalnej – pokazując swój dorobek na dożynkach, Dniach Wolbromia, a także sławiąc wolbromskie koło poza granicami gminy, podczas wyjazdów na trutowisko w Murckach, biesiadę w Sądeckim Bartniku i Kamiennej.

W Wolbromiu mamy obecnie 8 mistrzów pszczelarskich: Waleriana i Grzegorza Ciepałów, Waldemara Kemonę, Edwina Madeja, Wiesława Majdę, Jana Posła, Tomasza Sajdaka i Marka Żaka. Po ukończeniu specjalistycznych szkoleń tytuł rzeczoznawcy chorób pszczelich otrzymali Walerian Ciepał i Jan Poseł. Wolbromskie Koło Pszczelarzy jest zrzeszone w Śląskim Związku Pszczelarzy i obecnie posiada 55 członków i 950 rodzin.


Świętując obchody 55-lecia Koła pszczelarze ufundowali ze środków własnych sztandar, który będzie dla nich symbolem aktywności koła, a zarazem jego jedności i mobilizacji do pracy, miłości do przyrody, a w szczególności do pszczół.

Na uroczystość jubileuszu przybyli liczni zacni goście, reprezentujący Śląski Związek Pszczelarski, władze powiatowe i gminne, a także wielu pszczelarzy i ich przyjaciół.

Uroczystości uświetniła msza św. w intencji pszczelarzy, podczas której został poświęcony nowy sztandar, odprawiona przez ks. dziekana Tadeusza Maja.

Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy wręczył wolbromskim pszczelarzom jubileuszowy puchar pamiatkowy, a także uhonorował zasłużonych członków koła odznaczeniami: Złote pszczoły otrzymali: Walerian Ciepał, Edwin Madej, Adam Adamczyk i Józef Szczepara; srebrne: jedyna nasza pszczelarka Jadwiga Janik, Andrzej Barczyk, Grzegorz Ciepał, Stanisław Poseł, Jan Głąb i Waldemar Kemona, a brązową odznakę - Wojciech Kaczmarczyk.


Życzymy zdrowia pszczołom, wiele pomyślności pszczelarzom i dostatku słodyczy amatorom pszczelej produkcji.

 

Źródło: BAC

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-05-05 Dodano: 2007-09-09 Dodano: 2008-07-09 Dodano: 2009-05-05