Porozumiewanie się pszczół / Strona główna <

Porozumiewanie się pszczół

Najnowsze badania dowodzą, że pszczoły wyznaczają sobie nawzajem kierunki, w których znajduje się potencjalne pożywienie sugerując się strumieniami spolaryzowanego światła.
Światło staje się spolaryzowane w momencie, kiedy przechodzi przez naszą atmosferę, przy czym ludzkie oko w normalnych warunkach nie jest w stanie go wychwycić. Nie od dziś też wiadomo, że pszczoły komunikują się ze sobą poprzez swój charakterystyczny taniec w powietrzu. Teraz jednak naukowcy z Instytutu Badań nad Mózgiem Queensland na Uniwersytecie Queensland odkryli, że ów taniec jest zgodny ze wzorami rzucanymi przez rzeczone spolaryzowane światło na niebie.

 

pszczelipark_photo_1

 

Już stosunkowo dawno temu dowiedziono, że oczy pszczół rzeczywiście widzą tego typu promieniowanie optyczne i wykorzystują je do nawigacji (podobny eksperyment przeprowadzono również na mrówkach). Jeśli jedna lub kilka z pszczół wytańczy swoją choreografię inspirując się widzialną dla nich mapą światła na niebie, pozostałe polecą za nimi (o ile oczywiście taka jest ich rola w roju).

Polaryzacja światła wyznacza kierunek, z którego ono pochodzi kiedy pszczoły rozpoczynają taniec w pionowej linii względem plastra miodu, kąt między nią a linią promieniowania optycznego określa miejsce, w którym znajduje się pożywienie.

Naukowcy doszli do takich wniosków tworząc sztuczne spolaryzowane światło, zmieniając co jakiś czas kąt jego padania i uważnie obserwując zachowanie insektów. Eksperyment ten opierał się na wcześniejszych badaniach mających na celu sprawdzenie, jak zmiana oświetlenia ula wpływa na ów pszczeli taniec. Wynik zapisany został następującymi słowy: Badania wykazały, że pszczoły odpowiedzialne za pożywienie wyczuwają i sygnalizują innym kierunek swojego lotu poprzez wykorzystywanie informacji opartych bezpośrednio na wzorach spolaryzowanego światła na niebie.

 

Źródło: tech.money.pl

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-07-06 Dodano: 2009-07-12 Dodano: 2008-06-14 Dodano: 2009-09-30