Najstarszy zawód świata jest w ulu / Strona główna <

Najstarszy zawód świata jest w ulu

Gorący sekret pszczół

Jak wiadomo pszczoły są owadami społecznymi, które precyzyjnie kontrolują temperaturę wewnątrz swoich uli. Najnowsze badania wykazały, że ma to szczególne znaczenie w istnieniu całej kolonii.

„Superorganizm” jakim jest rodzina pszczela, ma idealnie zorganizowany system podziału pracy .

Dotychczas uważano, że każda pszczoła w swoich krótkich etapach życia zajmuje się niemal wszystkim - jest strażniczką, budowlańcem, opiekunką, karmicielką, sprzątaczką, świtą królowej, zwiadowczynią, zbieraczką nektaru i pyłku, rabuśnicą, tancerką oraz w skrajnych przypadkach może wcielić się w rolę królowej.

Okazuje się, że jest nieco inaczej. Poprzez dokładne regulowanie temperatury każdej poczwarki, zmieniają sposób ich rozwoju i prawdopodobieństwo roli jaką będą spełniać jako owady dorosłe. Korzystając z nowoczesnych  technologii (kamery termowizyjne) naukowcy byli w stanie zaobserwować w jaki sposób pszczoły wykorzystują własne ciała jako swego rodzaju „grzejniki” tworząc w ten sposób wyjątkową formę centralnego ogrzewania wewnątrz ula.
Naukowcy odkryli, że są to pszczoły robotnice „specjalistki”, których ciała mają wyższą temperaturę jak u pozostałych pszczół robotnic.
Pszczoły „grzejniki” są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej temperatury w gnieździe, a przede wszystkim czerwiu. Młode pszczoły – poczwarki są zamknięte w komórkach woskowych, aż do momentu przekształcenia się w owada dojrzałego.
Naukowcy odkryli, że pszczoły robotnice „grzejniki” nieznacznie zmieniają temperaturę każdej fazy rozwoju poczwarki i ta niewielka zmiana określa przyszłe zadania dla pszczół robotnic. Np. poczwarki pszczół wychowywane w temperaturze 35 stopni C, opuszczą gniazdo w poszukiwaniu nektaru i pyłku. Trzymane w 34 ° C będą funkcjonować jako "opiekunki ula", które nigdy nie opuszczą gniazda i zajmą się prowadzeniem prac domowych, takich jak karmienie larw i czyszczenia gniazda.

 

Niektóre robotnice mocą swoich mięśni potrafią podnieść temperaturę ciała do 44 stopni C - prawie 10 stopni większą niż u normalnej pszczoły robotnicy. Można by mieć pewność, że w tej temperaturze pszczoły powinny się gotować, ale dalsze badania umożliwią rozwiązanie tej zagadki, dlaczego to nie nastepuje.

 

 bees pszczoły

Pszczelarze widząc puste komórki obok czerwiu pszczelego, są przekonani, że to jest nienormalne i zapobiegawczo, w większości nieskutecznie reagują „poprawiając” na swój sposób stan zdrowotny rodziny pszczelej, co może skutkować  jej wyginięciem.

 

Pszczoła grzejnik

Jest to system centralnego ogrzewania dla rodziny pszczelej

Pszczoła "grzejnik" wpełzując się do komórki może przenosić ciepło dla 70 poczwarek


Teraz już wiemy, że te puste komórki są ważne, a pszczoły opiekunki mogą stworzyć optymalne warunki rozwoju poczwarek, zarówno pszczół robotnic, królowych i trutni.

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-09-30 Dodano: 2009-07-08 Dodano: 2009-04-24 Dodano: 2009-04-24