MURCKI – OSTOJA ŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU PSZCZELARSKIEGO / Strona główna <

MURCKI – OSTOJA ŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU PSZCZELARSKIEGO

Uroczyste spotkanie Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach na trutowisku w Murkach, poświęcone 90. rocznicy powstania tej organizacji pszczelarskiej, odbyło się 11 lipca 2010 roku. ŚZP w Katowicach zrzesza ponad 2 tysiące pszczelarzy w 66. kołach, które posiadają ponad 30 tysięcy rodzin pszczelich. Do tej organizacji od 1990 roku należy Zagłębiowskie Koło Pszczelarzy w Czeladzi, największe w tym regionie koło pszczelarzy liczące 105 członków, a jego najmłodszym organizacyjnym członkiem jest Gminne Koło Pszczelarzy w Żarnowcu. W spotkaniu udział wzięli także pszczelarze Zagłębiowskiego Koła w Czeladzi.

 

90. lat temu 20 grudnia 1920 roku pszczelarze śląscy wobec zagrożenia brakiem cukru do zazimowania rodzin pszczelich oraz w obliczu braku wsparcia władz niemieckich postanowili zjednoczyć się dla wspólnego działania. Z incjatywy księdza Leona Jędrzejczyka w Domu Polskim "UL" w Bytomiu odbył się walny zjazd polskich organizacji pszczelarskich, który przez historyków uznany został za początek Śląskiego Związku Pszczelarzy. Po plebiscycie przewodniczącym Związku został Emanuel Biskupek, który kierował związkiem do 1939 roku. Organizacja wznowiła działalność zaraz po II wojnie światowej w 1945 roku. Jej losy były związane z historią PRL-u, ale pomimo braku swobody działania udało się odbudować wiele pasiek na Śląsku i w Zagłębiu dzięki budowie 6 trutowisk, służących unasienianiu rasowych matek pszczelich.
Obecnie prezesem ŚZP w Katowicach jest Zbigniew Binko, wywodzący się z zagłębiowskiego Koła w Czeladzi, który przyczynił się do dalszej rozbudowy trutowiska w Murckach i dba o wykorzystanie funduszy unijnych. Z okazji 90. rocznicy powstania Związku, ŚZP w Katowicach wydał okolicznościową widokówkę z Domem Polskim "UL" w Bytomiu, a na trutowisku w Murckach zorganizował dwie wystawy, pt. "90-lat Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach” oraz "Bartnicy w rodzinie Buzków".
Uroczyste spotkanie pszczelarzy rozpoczęła msza święta celebrowana przez księdza arcybiskupa Damiana Zimonia i księży kapelanów pszczelarzy i leśników. Ksiądz Arcybiskub w homilii podkreślił rolę pszczoły w przyrodzie i bartników w życiu społecznym. Sztandar ŚZP odznaczony został przez prezesa Ogólnopolskich Organizacji Rolniczych Władysława Serafina i prezesa Wojewódzkich Organizacji Rolniczych Andrzeja Krawczyka honorową Odznaką za zasługi pszczelarzy w rozwoju rolnictwa i terenów zielonych w Województwie Śląskim. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele miejscowych władz samorządowych z wicewojewodą śląskim Stanisławem Dąbrową i z Senatorem RP Zbigniewem Szaleńcem. Byli także: dyrektor Muzeum w Sosnowcu Zbigniew Studencki a także delegacje pszczelarzy czeskich i słowackich. Wiceprezes ŚZP dr Wiesław Londzin przeprowadził konkurs wiedzy pszczelarskiej z nagrodami; była także loteria fantowa. Spotkanie zakończyło się występami artystycznymi w wykonaniu zagłębiowskiego zespołu ludowego "Dąbie " oraz posiłkiem w skład którego wchodziła dziczyzna i grochówka. Pszczelarze mieli okazję zaopatrzyć się w literaturę i sprzęt pszczelarski oferowany na licznych stoiskach.

Adam Wilczyński
Sekcja Historyczna Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2008-07-09 Dodano: 2009-07-07 Dodano: 2009-07-06 Dodano: 2009-04-24