Jak kupić dobry miód? / Strona główna <

Jak kupić dobry miód?

Miody Pszczeli Park

 

Właściwie nie powinno używać się określenia „dobry” miód, ponieważ nazwa „miód” jest już sama w sobie określeniem najwyższej jakości produktu. Miód ma dobroczynny wpływ na zdrowie, ale tylko ten, który jest wyprodukowany przez pszczoły w ulu z nektaru kwiatów i spadzi występujących w naszym obszarze geograficznym. Decydując się na zakup miodu w sklepach należy zwrócić uwagę na informacje zamieszczone na etykietach.

 

Mieszanka miodów pochodzących z krajów członkowskich UE i spoza UE

 

Dostawcy miodu do sieci sklepów mają obowiązek określenia kraju pochodzenia miodu. Oczywiście, taki produkt z taką etykietą spełnia wszystkie normy i wymagania obowiązujące na naszym rynku, ale czy do końca zasługuje na nazwę miód? Przed zakupem zastanówmy się również nad tym, dlaczego niemalże po pół roku od miodobrania miód jest ciągle płynny, krystaliczny i przejrzysty?

 

My natury nie poprawiamy miodu nie rozgrzewamy

 

Jak zatem odróżnić miód pszczeli od produktu nazwanego miodem, którego nie warto kupować, bo nie ma żadnych właściwości?

 

W jakim celu kupujemy miód? Ponieważ jesteśmy przekonani, że on właśnie pomoże nam przetrwać mokrą jesień, rozgrzeje nas po zimowych, mroźnych spacerach i wzmocni naszą odporność przeciw chorobom. Kupujemy go naszym dzieciom i seniorom. Od wieków znany jest jako cudowne lekarstwo na wiele dolegliwości i schorzeń. Już starożytni doceniali jego nadzwyczajne właściwości lecznicze i upiększające.

Wiele osób zastanawia się czy kupiło prawdziwy miód. Podpowiadamy czym się kierować, chcąc wybrać dobry miód.

 

 

  • kupujmy miód w sprawdzonych miejscach, najlepiej prosto z pasieki, od znajomego pszczelarza lub w sklepach ze zdrową żywnością, bazarowe zakupy mogą być niebezpieczne gdyż wielu handlarzy miodem nic nie ma wspólnego z pszczelarstwem, natomiast posiadają odpowiednie dokumenty pozwalające na handel miodem,

  • prawdziwy miód można poznać po cenie; więcej zapłacimy za dobry miód,

  • spadź iglasta występuje tylko w kilku regionach Polski,

  • prawdziwy miód krystalizuje się; w czasie zagęszczania miód zmienia kolor i staje się mętny!

  • miód podgrzewany będzie ciekły,
  • lejący się miód powinien tworzyć stożek, jeżeli jest odwrotnie ma za dużo wody

  • na dnie słoika z miodem prawdziwym osadza się gęstsza warstwa, która przypomina maź i jest trochę innego koloru niż reszta miodu,

  • barwa ani smak miodu nie jest wyznacznikiem czy miód jest prawdziwy czy podrabiany; miody mają różne barwy i smaki

  • najprostszym sposobem na sprawdzenie jakości miodu jest umieszczenie kropli miodu na kartce papieru, jeśli się rozpłynie to znaczy, że miód jest podrabiany.

  • miód w słoiku nie może mieć „obcego” zapachu i nie powinien się pienić,

 

REKOMENDOWANE PASIEKI POLSKIE - tu kupisz najlepsze miody

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2010-04-20 Dodano: 2008-06-14 Dodano: 2010-04-20 Dodano: 2010-04-20