Domowa apteczka / Strona główna <

Domowa apteczka

Działanie lecznicze miodu, ziół, owoców czy warzyw każdy zna lub coś niecoś o tym słyszał. Jest mnóstwo receptur jak używać i korzystać z dobrodziejstwa natury nie mając nawet do tego żadnego fachowego przygotowania. Receptury i przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie i w większości przypadków są skuteczne. Ale zanim sięgniemy po stare receptury i zaczniemy je stosować idziemy do lekarza pierwszego kontaktu, który da nam skierowanie do lekarza „specjalisty”, który z kolei skieruje nas na odpowiednie badania. Z wynikami wracamy do „specjalisty”, który wypisze nam lek „od siedmiu boleści”. Jesteśmy wyczerpani i coraz bardziej chorzy. Wtedy dopiero dochodzimy do wniosku, że to „choróbsko” można było załatwić prostym, domowym sposobem stosując stare, sprawdzone metody. Zdarza się, że sam lekarz poleci stosowanie ziołowych herbatek, miodu, domowych nalewek i syropów.

  • Warto wiedzieć, że herbatek ziołowych nie słodzi się cukrem. Dla poprawienia smaku można dodać do nich miód, sok lub syrop owocowy.
  • Napary ziołowe należy pić ciepłe, a potem położyć się do łóżka.
  • Leczenie ziołami nie zwalnia od wizyty u lekarza.
  • Miodu nie powinno się podawać dzieciom poniżej 1 roku życia.

 

domowa apteczka z miodem


Kaszel suchy i mokry:
Grzaniec piwny - podgrzej w garnuszku pół litra piwa, do mocno ciepłego dodaj 3 łyżki miodu lipowego lub spadziowego. Wymieszaj i wypij przed snem (napój tylko dla dorosłych).

Syrop z młodych pędów sosny - Tę miksturę na jesienne infekcje trzeba przygotować wiosną. Nazbieraj młodych pędów sosny. Układaj je warstwami w słoiku i każdą zalewaj łyżką miodu lipowego. Zakręć słoik i odstaw na 2 tyg. Potem odsącz syrop i zlej do ciemnej butelki. Przechowuj w lodówce. Zażywaj przy suchym kaszlu po łyżce 4 razy dziennie.

Napar z macierzanki - Łyżkę ziela macierzanki i łyżkę kwiatostanu lipy zalej wrzątkiem na 10-15 min. Następnie odcedź napar i do lekko ostudzonego dodaj łyżeczkę miodu lipowego. Podawaj przy mokrym kaszlu – szczególnie polecany dla dzieci.

Syrop cebulowy - Zetrzyj jedną cebulę na drobnej tarce,wymieszaj z taką samą ilością miodu, zagotuj i wyciśnij przez gazę. Pij syrop 3-5 razy dziennie po łyżce stołowej.

Syrop chrzanowy - 100g korzenia chrzanu obierz,zetrzyj na tarce o drobnych otworach,zalej pół szklanki przegotowanej i ostudzonej wody. Pozostaw pod przykryciem na 30 min. Następnie wyciśnij sok przez płótno i wymieszaj ze 100g miodu. Syrop chrzanowy pij 3 razy dziennie po łyżce stołowej.

Syrop czosnkowy - Weź 12 ząbków czosnku. Obierz każdy z nich ,a potem zmiażdż, np. przeciskając przez praskę. Następnie zmieszaj z 1/2 litra przegotowanej wody,sokiem z 2 cytryn i 4 łyżkami miodu. Trzymaj przez kilka godzin w zamkniętym naczyniu. Pij 2 razy dziennie po łyżce stołowej . Syrop trzymaj w lodówce. Syrop czosnkowy można stosować jako środek zapobiegający przeziębieniu,bo działa wzmacniająco i przeciwzapalnie. Pije się go wówczas po łyżce stołowej dziennie,najlepiej wieczorem. Powinni jednak z niego zrezygnować niskociśnieniowcy. Czosnek co prawda działa wykrztuśnie, rozrzedza śluz w drogach oddechowych,niszczy wirusy i bakterie,ale obniża jednocześnie ciśnienie krwi.

Syrop z czerwonej kapusty - Czerwoną kapustę przepuszczamy przez sokowirówkę. Uzyskaną szklankę soku doprowadzamy do wrzenia i studzimy. Dodajemy pół szklanki miodu lipowego i
dokładnie mieszamy. Pijemy po łyżce trzy razy dziennie.

 

Najlepsze miody z polskich pasiek


Przeziębienie:
Mleko,miód, masło, czosnek – 200-250 ml mleka zagotuj, dodaj masło, ząbek zmiażdżonego czosnku, miód (ilość i rodzaj wg uznania) – wypić gorące. (proszę się nie sugerować tym, że miód straci swoje właściwości w gorącym mleku dlatego, że najnowsze badania wykazały, że wysoka temperatura i alkohol nie pozbawia do końca właściwości i skuteczności miodu).

Miód z cebulą - Posiekaj w kostkę 2 cebule,dodaj pół szklanki miodu. Wszystko starannie wymieszaj. Odstaw na 5 godzin. Potem dodaj 3 łyżki letniej, przegotowanej wody. Zamieszaj i odstaw tym razem na 3 godz. Odciśnij płyn do butelek. Pij po łyżeczce 2 razy dziennie. Po tym nic nie jedz i pij przez pół godz.

Napar z czarnego bzu - Odwar z kwiatów - Zalej łyżkę ziół szklanką zimnej wody i powoli doprowadź do wrzenia. Gotuj na małym ogniu 3 minuty. Odstaw na 15 minut,przecedź. Pij wieczorem po szklance odwaru z 1-2 łyżeczkami soku z malin lub osłodzone miodem.
Nalewka z czarnego bzu - 500g owoców zalej szklanką wódki i odstaw na 7 dni. Wyciśnij. Zażywaj po 40-50 kropli na szklankę herbaty 3 razy dziennie.

Sok z czarnego bzu - Zasyp 1kg owoców 0,5 kg cukru i dolej szklankę wody. Zagotuj, aż uzyskasz syrop, nie dopuszczaj do długiego wrzenia. Przecedź i rozlej do słoiczków. Pij po 2 łyżki na szklankę wody 2 razy dziennie. Łagodzi grypę i zapalenie migdałków ,uśmierza ból i migrenę.
Nie zanotowano skutków ubocznych picia naparu z kwiatów bzu czarnego,jeśli nie przekracza się
zalecanych dawek.

Napar napotny z mięty - Wymieszaj 10 łyżek liści mięty z 5 łyżkami liści mięty. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku,przykryj i parz 10 min. Przecedź, osłodzić miodem lub sokiem malinowym. Pij 3-4 razy dziennie.

Napar napotny z wiązówki błotnej - Zalej 2 łyżki kwiatów 2 szklankami wrzącej wody i parz pod przykryciem 15 minut. Potem przecedź. Pij 3 razy dziennie między posiłkami po pół szklanki. Każdorazowo dodaj 2-3 łyżki soku malinowego,aby zwiększyć działanie napotne. Nie wolno przekraczać zalecanych dawek naparu, żeby nie spowodować podrażnienia przewodu pokarmowego i zaparć.

Herbatka z bylicy - Do filiżanki wsyp łyżeczkę bylicy boże drzewo,zalej wrzątkiem i parz 10 min. Przecedż i pij 3 razy dziennie po filiżance.

Nalewka sosnowa - 10 dag świeżych pąków lub pędów zalej litrem białego wina. Odstaw na 14 dni. Przecedź. Pij 3 razy dziennie po małym kieliszku-po jedzeniu, kiedy jesteś przeziębiony albo masz problemy z przemianą materii.

Nalewka czosnkowa - jedną dużą główkę czosnku obierz i pokrój na drobne słupki. Cytrynę pokrój ze skórką na ćwiartki. Wszystko włóż do słoja i zalej szklanką płynnego miodu oraz 3/4 l wódki 40%. Zakręć szczelnie słoik i odstaw na 2 tygodnie. Przecedź i wlej do butelek. Nalewka będzie gotowa po 3 miesiącach. Pij przez trzy dni po łyżce przed snem.

Napar z dzikiego ślazu - 2-3 łyżki kwiatów zalej szklanką wrzątku. Pozostaw pod przykryciem 15 min. Dodaj łyżkę miodu lub soku malinowego. Pij małymi łyczkami przez godzinę.

Napar z maliny właściwej - 2 łyżki suszonych malin zalej szklanką wrzątku, pozostaw pod przykryciem 10 min. Przecedź,pij gorący kilka razy dziennie. Bardziej skuteczny jest napar ze zdrewniałych łodyg malinowych. Oczyszczone łodygi należy zmiażdżyć i zalać wrzątkiem. Napar możemy dosłodzić miodem. Działanie naparu z łodyg malinowych jest skuteczniejsze niż sok czy suszone owoce.

Dla dziecka - Małą cebule pokrój w plasterki. Ułóż w słoiku warstwę cebuli i łyżeczkę miodu lipowego - na przemian. Po 6 tygodniach mikstura jest gotowa. Odcedzić i przechowuj w lodówce. Podawaj łyżeczkę 3-4 razy dziennie.

 

Miód w domowej apteczce


Na rozgrzewkę:
Herbata z imbirem - Zaparz najpierw esencję z czarnej herbaty. Wlej do kubka. Dodaj łyżkę suszonych malin i dwa plastry świeżego korzenia imbiru. Zalej wrzątkiem, przykryj na 10 min. Pij gorące.

Herbatka rozgrzewająca - Zagotuj pół litra wody-dodaj pokrojony kawałek/2cm/imbiru i gotuj przez 10 min. pod przykryciem. Przecedź, dodaj sok z 1/2 cytryny i 2 łyżeczki miodu.

Nalewka z cebuli - Trzy duże cebule cukrowe obierz i posiekaj w drobna kostkę. Wsyp do zakręconego słoika. Dodaj kilka ziaren czarnego pieprzu. Zalej 300 ml 40 % wódki. Odstaw w chłodne miejsce na 2 tygodnie. Potem przecedź do butelki.

Grzaniec kawowy - Zagotuj 1,5 szklanki wody, wsyp czubatą łyżeczkę mielonej kawy. Dodaj szczyptę czarnego pieprzu i suszonego imbiru. Gotuj przez 10 min. Przelej do kubka,dodaj łyżeczkę miodu i kieliszek Amaretto.

Ziołowy mix - Owoce z dzikiej róży oraz po 1 łyżce ziół:kwiatu bzu czarnego, lipy, liści jeżyny, rumianku i kory wierzbowej zalej 250ml wrzątku i parz przez 10 min. Przecedź, dodaj soku z malin i miód, popijaj małymi łyczkami.

Dla dziecka - Herbatkę ekspresową z lipy i malin/po 1 torebce/ zalej 400 ml. Wrzątku. Po 10 min. wyjmij torebki i dodaj szczyptę suszonego imbiru. Po przestudzeniu dodaj łyżeczkę miodu.

Katar:
Wnętrze nosa posmaruj miodem - To naturalny antybiotyk. Przy pierwszych oznakach kataru zanurz wacik w miodzie pszczelim i rozprowadź go w środku nosa. Rób to kilka razy dziennie a katar minie po trzech dniach. Można też śluzówkę nosa smarować oliwą z oliwek,zmieszaną z szczyptą drobniutkiej soli.

Wzmocnij się:
Dwie łyżki koszyczków rumianku zalej 1l wody i parz pod przykryciem 10 min. Przecedź, dodaj sok z 1 pomarańczy i 1 cytryny. Osłodź miodem lipowym. Pij w ciągu dnia przez 2 tygodnie.

Odśwież się:
Arcydzięgiel - łyżeczkę suszonego zioła lub 3 łyżeczki zmiażdżonych świeżych liści zalej szklanką gotującej się wody. Maceruj kilkanaście minut. Gdy będzie letnia, dodaj miód i sok z cytryny do smaku.

 

Miód wrzosowy - krystalizacja jest naturalnym procesem


Dobry sen:
Miód z octem jabłkowym - Ocet jabłkowy - Tylko zdrowe jabłka - Z jabłek usuń gniazda nasienne i zetrzyj na drobnej tarce razem ze skórką. Zalej ciepłą, przegotowaną wodą - pół litra wody na 40 dag startych jabłek. Na 1l wody dodaj 100g cukru ,10 g drożdży i 20 g suchego chleba. Wszystko umieść w słoju i postaw w ciemnym,ciepłym miejscu, bez przykrycia. Codziennie mieszaj, odstaw na 10 dni. Potem wyciśnij i zlej do szklanego naczynia. Na 1 l płynu dodaj 100g miodu. Zakryj naczynie gazą i odstaw w ciepłe miejsce. Po upływie 2 miesięcy,zlej go,odcedzając przez gazę do butelki. Pij przed snem 2 łyżeczki octu zmieszanego z 2 łyżeczkami miodu dodanego do pół szklanki wody.

 

niepryskane owoce z przydomowych sadów


Napar lawendowy - Po łyżce stołowej suszonych ziół lawendy i melisy zaparzaj pod przykryciem przez 15 minut, dodaj do naparu dwie łyżeczki miodu lipowego. Pij przed snem.

Nalewka z szyszek chmielu - 50 g szyszek chmielu zalej szklanką spirytusu 70 %, dodaj 2 ły żeczki miodu. Odstaw w zakręconym naczyniu na tydzień. Przecedź i pij po 25 g przed snem, jeśli masz kłopot z zasypianiem.

 

chmiel

 


Dla dziecka - Jedną torebkę melisy/1 łyżka suszonej/ zalej niepełną szklanką wrzątku. Przykryj i odstaw na 15 min. Do schłodzonej herbatki dodaj łyżeczkę miodu lawendowego lup lipowego. Podawaj przed snem.

Biegunka:
Napar ziołowy - Zmieszaj po 3 łyżki stołowe ziół: owoc anyżu,ziela kozłka lekarskiego i 3 łyżki do herbaty dziurawca, ziela ślazu dzikiego i owocu berberysu, potem łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzątku. Przykryj i parz przez 20 min., przecedź i pij 200ml 3 razy dziennie.

Nalewka z czarnej jagody - 2 szklanki czarnych jagód/mogą być mrożone/ zalej 2 szklankami czystej wódki 40 %.Odstaw w ciemne miejsce na 6 tygodni. Co pewien czas potrząsaj butelką, przecedź i zlej do ciemnej butelki. Pij 3 razy dziennie w razie biegunki po łyżce stołowej do herbaty.

Syrop orzechowy - 10 zielonych łupin orzechów włoskich pokrój drobno i zasyp szklanką cukru. Odstaw na trzy dni. Zlej syrop do butelki i trzymaj w lodówce. Dodawaj do herbaty w razie biegunki.

 

orzech


Pięciornik - Łyżeczkę pięciornika kurze ziele zalej pół szklanki wrzątku i parz 5 min.-przecedż.Pij 2 razy dziennie po pół szklanki naparu.

Kora dębu - 4 łyżki kory zalej pół litra zimnej wody i odstaw na 30 min. Następnie zagotuj i przecedź, pij 4 razy dziennie po pół szklanki.

Liście jeżyn - Łyżkę liści zalej szklanką wrzątku,dodaj łyżkę miodu,zagotuj i przecedź.pij 1-2 razy dziennie po szklance świeżo przygotowanego naparu.

Poziomka leśna - Zrób napar z liści;1-2 łyżki liści zalej 1,5-2 szklankami wrzątku i pozostaw pod przykryciem przez 15 min..Pij po pół szklanki 2-3 razy dziennie.

Dla dziecka - Podawaj kisiel z czarnych jagód ze startym bananem i jabłkiem.

Zaparcia:
Kleik przeczyszczający - Wsyp do miseczki 4 łyżki otrąb pszennych ,2 łyżki płatków owsianych,2 łyżki płatków kukurydzianych,łyżeczkę zmielonego kminku. Wymieszaj i zalej szklanką gorącego mleka. Gdy przestygnie,dosyp łyżkę siekanej natki pietruszki. Możesz jeść na czczo lub przed snem.

Kisiel z nasion lnu - 2 łyżki siemienia zalej pół litra wrzątku. Gotuj ok.15 min. Pij razem z nasionami, gdy masz kłopoty z wypróżnieniem.

Dla dziecka
- Do 100g jogurtu naturalnego dodaj pokrojone w drobną kostkę kiwi. Wymieszaj z łyżką otrąb pszennych lub owsianych. Podawaj na kolacje gdy dziecko ma zaparcia.

Niestrawność:

Banany - mają zbawienny wpływ na żołądek. Uspakajają oraz łagodzą wzdęcia,zapobiegają także zapaleniu błony śluzowej żołądka. Pomagają przy nadkwasocie, gdy pali w żołądku.

Aloes - reguluje wydzielanie kwasu solnego,przez co zmniejsza bóle wrzodowe, sok oczyszcza jelita.

Napar z piołunem - Po łyżce suszonych ziół:liści mięty,dziurawca,piołunu wsyp do imbryka.Zalej 200 ml. gorącej wody-zaparzaj przez 20 min. pod przykryciem. Odcedż, ostudź, dodaj łyżkę soku z cytryny i łyżeczkę miodu gryczanego.

Napój z szałwii - Weź 3 łyżki szałwii,1 łyżkę mięty i 1 łyżkę kopru. Składniki
te równocześnie gotować w dobrym winie,dodając do całości trochę miodu. Przecedzić ,pić po jedzeniu i na noc.

Winko szałwiowe - 200g suszonych listków szałwii, 2l białego wytrawnego wina, 100 ml spirytusu.
Liście szałwii zalej alkoholem,maceruj przez 10 dni, przecedź i zlej do butelki. Trzymaj w ciemnym i chłodnym miejscu. Pij 3 razy dziennie po kieliszku po jedzeniu.

Ziołowy puder - Łyżkę nasion kminku,kopru włoskiego, kolendry,owoców jałowca i majeranku wrzuć do młynka do mielenia kawy. Zmiksuj całość na proszek. Dosypuj po łyżeczce do dań które wywołują u ciebie niestrawność.

Napar z nasion pietruszki - Pól łyżeczki nasion zalej 1,5 szklanki wrzątku, przykryj i parz 10 min. Przecedź, pij 3 razy dziennie po pól szklanki naparu,po posiłkach.

Nalewka na orzechach - Dziesięć niedojrzałych, jeszcze miękkich i zielonych owoców orzecha włoskiego w łupinach przekrój na połówki. Zalej litrem spirytusu 70%.Odstaw na miesiąc, potem przefiltruj płyn i zlej do butelek. Orzechy zasyp połową szklanki cukru-odstaw na 2 tygodnie. Odcedź a płyn wlej do poprzedni zlanego płynu. Zakorkuj szczelnie i odstaw na 6 miesięcy.Pij 2 kieliszki w razie niestrawności.

Mikstura z oliwy - Przygotuj miksturę z łyżki oliwy z oliwek ukręconej z dwoma łyżkami świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Dodaj do tego 5 kropli olejku rozmarynowego. Wypij łyżeczkę po obfitym posiłku.

Dla dziecka - Łyżkę siemienia lnianego gotuj w 200ml wody przez 5 min. Następnie odcedź. Ugotuj kisiel żurawinowy. Wymieszaj z siemieniem 1:1 Podawaj po łyżeczce kilka razy dziennie.

Wzmocnienie odporności:
Nalewka propolisowa -100g propolisu zalej 400 ml spirytusu 96% . Odstaw na 4 tygodnie. Potem odcedź i zlej do ciemnej butelki. Pij po 25 kropli.

Dzika róża - zrób odwar z łyżki rozdrobnionych suchych owoców, zalej szklanką wody o temp. pokojowej i ogrzewaj przez 3 min. nie dopuszczając do wrzenia. Pij 3 - 4 razy dziennie po 1/2 szklanki.


Nalewka miodowo – cytrynowa - 100g płynnego miodu spadziowego rozpuść w pół litra spirytusu. Dodaj szklankę przegotowanej wody i pół szklanki wyciśniętego soku z cytryny. Odstaw nalewkę na 10 dni. Pij wiosną i jesienią po 25 kropli 2 razy dziennie przez 2 tygodnie.

Galaretka z mniszka - W okresie kwitnienia zbierz 2l słój kwiatów mniszka. Rozłóż na lnianej ściereczce kwiaty w zacienionym miejscu na kilka godzin oby wyszły z niego robaki. Na noc zalej kwiaty w garnku wodą tak aby zakryć kwiaty. Powinny moczyć się przez dobę. Następnie odcedź kwiaty i wyrzuć je. Zagotuj roztwór i wsyp do niego szklankę cukru żelującego. Gotuj aż powstanie gęsty syrop. W razie potrzeby dosyp cukru.
Przelej gorący syrop do słoików i zakręć. Jedz gdy czujesz się osłabiona.

Dla dziecka - Zmiksuj 200g dorodnych liści aloesu-wymieszaj z 200 g miodu i 100 ml czerwonego wytrawnego wina. Wlej miksturę do ciemnej butelki i przechowuj w ciemnym miejscu przez 3 tygod.Podawaj od 6 lat w okresie spadku odporności 2 razy dziennie po łyżce.

 


Wrzody żołądka i dwunastnicy:
Dzika róża - Do 4 łyżek rozdrobnionych owoców dodaj 2 łyżki owocu kopru włoskiego, liść bobrka trójlistnego i rdestu ptasiego. Dwie łyżki mieszanki wsyp do termosu i zalej 2,5 szklanki wrzącej wody. Odstaw na godzinę. Pij rano i w południe po pół szklanki naparu. Wieczorem,dwie godziny po kolacji wypij resztę i połóż się. Jeśli cierpisz na wrzody żołądka,poleż 3-5 min. na wznak, potem zmień pozycje 3-5 min. na prawym boku,potem na lewym i na brzuchu a na koniec w pozycji do spania. W ciągu dnia bierz trzy razy dziennie po tabl. witaminy B1 , A+E. Wspomagają regenerację błony śluzowej. Prowadź kurację przez dwa tygodnie.

Wino aloesowe - To jedyny alkohol, który powinien zażywać wrzodowiec. Obetnij 5-6 dużych liści-umyj, osusz i włóż do lodówki na 7-10 dni. Usuń kolce,potnij na kawałki,zmiksuj włóż do słoja. Zalej 0,5 l czerwonego wina,dodaj 1-1,5 łyżki miodu. Zamknij i postaw w ciemnym miejscu na 3-5 dni. Przecedź i zlej do butelki-przechowuj w lodówce. Zażywaj przed jedzeniem. Pierwszy tydzień trzy 3 razy dziennie po łyżeczce do herbaty. Od 2 do 4 tygodnia 3 razy dziennie po łyżce stołowej. W 5 do 7 tygodnia pij znów po łyżeczce 3 razy dziennie.

Zioła gojące - Weź 4 łyżki ziela przetacznika i drapacza lekarskiego oraz kwiatu rumianku. Dodaj do tego po 2 łyżki owoców anyżu lub kopru włoskiego, kwiatów nagietka i liści mięty pieprzowej, 1,5 łyżki mieszanki wsyp do 2 szklanek ciepłego mleka, postaw na małym ogniu i wolno podgrzewaj do wrzenia. Odstaw na kilka minut, przecedź i wlej do termosu. Pij ciepły napar po pół szklanki przed śniadaniem i obiadem a dwie godz,po kolacji całą szklankę.

Osłaniające - Z prawoślazem - zmieszaj po 2 łyżki porostu islandzkiego nasion lnu oraz rozdrobnionego korzenia prawoślazu, 2 łyżki mieszanki zalej 2 łyżkami wody i odstaw na 3-4 godziny. Następnie postaw na małym ogniu i gotuj przez 5 min. Odstaw na 10 min. przecedź i dopełnij przegotowaną wodą. Pij 5-6 razy dziennie po jedzeniu.

Z lukrecji - płaską łyżeczkę sproszkowanej lukrecji parz pod przykryciem w filiżance wody przez 15 min.-pij raz dziennie przed posiłkiem. Napar z nagietka-- do łyżki kwiatów lub ziela z kwiatami dodaj po szczypcie ziela szałwii oraz dziurawca i wlej 1,5 szklanki wrzącej wody,przykryj i parz przez pół godz. Odkryj i odstaw na 10 min., przecedź. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki na godz. przed jedzeniem.

Napar z tataraku - pół łyżki rozdrobnionych kłączy zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem do zaparzenia. Po 10 min. przecedź. Pij trzy razy dziennie przed jedzeniem,po filiżance.

Cynamon - olejki eteryczne zawarte w cynamonie zmniejszają napięcie mięśni gładkich jelit. Wspomaga on pracę żołądka i ułatwia trawienie. Zapobiega wzdęciom i działa wiatropędnie. Łagodzi też niekorzystne działanie nadmiaru kawy i herbaty.

Gorące okłady - Ulgę przyniesie przyłożenie termoforu z gorącą wodą. Ułóż się na plecach ,a na brzuch połóż gorący okład. Jeszcze silniej działa gorący okład na brzuch z naparu z krwawnika lub rumianku: zalej sześć łyżek ziół dwoma litrami wrzątku, odstaw na 15 min. do zaparzenia, przecedź. Zanurz szmatkę w naparze,wykręć i połóż na brzuchu.

Warzywne mikstury - Pomaga sok z kapusty: weź świeżą główkę kapusty i usuń zewnętrzne liście. Resztę pokrój drobno i wyciśnij w sokowirówce. Pij cztery razy dziennie po pół filiżanki,zawsze przed posiłkiem. Dobry jest też sok z ziemniaków. Znajdziesz go w sklepie ze zdrową żywnością. Do szklanki wlej 2 łyżki soku i uzupełnij wodą. Pij 3 razy dziennie.

 

Polskie warzywa i owoce


Dieta z witaminą C
- Wzbogać posiłki w świeże warzywa i owoce,zwłaszcza te,z dużą zawartością witaminy C,bo zmniejsza ryzyko zakażenia H. Pylori. Witamina C hamuje też wzrost bakterii. Jedz produkty bogate w błonnik . Zwiększa on produkcję śluzu,który chroni błonę śluzową żołądka przed wrzodami. Zrezygnuj z mleka i produktów mlecznych.

Zdrowe herbatki – Anty wrzodowe działanie ma pokrzywa. Pij codziennie rano, na czczo, po pół filiżanki naparu z pokrzywy a w ciągu dnia co pół godziny. Kuracja powinna trwać dwa miesiące. Z kolei korzeń lukrecji pobudza wydzielanie śluzu w żołądku. Dodaj łyżeczkę rozdrobnionego korzenia do szklanki wody i gotuj na wolnym ogniu 15 min. Pij 3 razy dziennie.

 

Miód pszczeli z wodą - najlepszy suplement diety

 

Zdjęcia: PszczeliPark, receptury: własne oraz "Smaki nocy"

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-04-24 Dodano: 2008-06-15 Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2010-04-20