Dobry rok dla miodu / Strona główna <

Dobry rok dla miodu

Zbiory miodu rzepakowego były bardzo pomyślne, są nawet dwukrotnie większe niż w ubiegłym roku. Najlepiej wypadła Polska zachodnia i północna, tam zebrano od 16 do 25 kilogramów miodu z jednej rodziny pszczelej.

Nieco gorzej jest z surowcem pozyskanym z akacji - od 8 do 10 kg. Najlepsze wyniki mają ci pszczelarze, którzy zawozili ule na pola. Trochę gorzej było później, z początkiem lata.

- Drugi miód się nie udał bo pogoda była słoneczna, za sucho było i spadź została zmyta przez deszcz. – mówi Gerard Palm, pszczelarz ze wsi Większyce

Mimo to, miodu w tym roku i później nie zabraknie. Pszczelarze zadbali o zdrowie pszczół.

W ostatnich 2 latach stosowaliśmy jeden i ten sam lek na całe województwo, dało bardzo dobrą skuteczność w leczeniu warozy. – mowi Paweł Strykowski – pszczelarz ze wsi Walce

Produkcja miodu dla wielu rolników w naszym regionie stała się źródłem dodatkowego dochodu Nasi pszczelarze jednak wolą sprzedawać miód sami. Kilkadziesiąt ton, miodu z największych pasiek będzie wyeksportowane do krajów Unii przez przetwórnię miodu w Walcach.

Dziś nie ma miodu na Ukrainie i w Rumunii, niewiele na Słowacji, w Czechach i Francji.

Robert Kolasiński - zakład standaryzacji miodu w Walcach: - Pszczelarze w Polsce mogą liczyć na dobry rynek na Zachodzie.

Wyeksportować miód nie jest łatwo. Kontrahenci chcą, żeby przechodził on testy w laboratoryjne. Wymagają też standaryzacji w partiach po 20 ton.

Telewizja Polska Redakcja Rolna

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-09-30 Dodano: 2009-07-07 Dodano: 2009-05-05 Dodano: 2009-07-07