Choroby pszczół - zgnilec amerykański / Strona główna <

Choroby pszczół - zgnilec amerykański

Zgnilec amerykański jest wysoce zaraźliwą i ciężką do leczenia chorobą bakteryjną czerwiu. Wywołuje go bakteria o kształcie laseczki zwana lasecznikiem larwy. Ogniska tej choroby występują w całym kraju. Niestety, zaraza dopadła też pszczoły w szczecineckich ulach. Tę hiobową wieść dla pszczelarzy potwierdza w rozmowie z nami Powiatowy Lekarz Weterynarii doktor Marek Kubica.

 

zgnilec amerykański

 

- Na terenie powiatu, również na terenie gminy Szczecinek, została stwierdzona choroba zakaźna – amerykański zgnilec pszczół – mówi doktor Kubica. – Jest na tyle groźna, niebezpieczna, że jako jedyna choroba pszczół jest zwalczana z urzędu. Uspokajam zarazem, zgnilec nie stanowi zagrożenia dla innych gatunków zwierząt, bądź ludzi. Dotyczy tylko i wyłącznie pszczół. Pragmatyka działania jest taka, że po otrzymaniu wiadomości o podejrzeniu występowania zgnilca, z pasieki pobieramy próby do badań laboratoryjnych. Jeżeli mamy potwierdzenie, wynik pozytywny, wówczas podejmujemy działania zgodne z prawem. Są one zawarte w rozporządzeniu z 2005 roku w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego. Takie działania są podejmowane zarówno w stosunku do pszczół, ich produktów, czyli miodu jak i sprzętu, którym operuje pszczelarz. Na dzień dzisiejszy (rozmawialiśmy w poniedziałek 9 lipca) na terenie jest pięć ognisk zarażenia zgnilcem. Uspokajam jednak, nie jest to jakaś sytuacja alarmowa, występująca tylko w regionie Szczecinka. W powiatach ościennych pszczelarze również borykają się z tą chorobą. Na dobrą sprawę mogę powiedzieć, że wszystkie ogniska choroby zostały już zlikwidowane. Teraz czekamy na kolejne wyniki badań. Tok tych badań ze względu na ich specyfikę jest dość długi, trwa ponad tydzień.

Doktor Kubica za naszym pośrednictwem uczula pszczelarzy i apeluje o rozważne działania w tej kwestii.

- Najważniejszym jest to, aby w okręgu zagrożonym, czyli w okolicach pasiek, gdzie choroba została stwierdzona, pszczelarze unikali przemieszczania pasiek, bezpośredniego kontaktowania się ze sobą, unikali wreszcie wymiany między sobą sprzętu do obsługi rodzin pszczelich. Takie działanie może roznosić chorobę. To najważniejsza sprawa, jeżeli chodzi o profilaktykę. Druga ważna informacja jest taka, by w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia o chorobie natychmiast kontaktować się bezpośrednio ze mną lub pracownikami Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinku, tel. 37 43 529, 37 14 203.

Co spowodowało, że zgnilec dopadł (nie tylko) szczecineckie pasieki?

- To, że ta choroba wybuchła w tym roku w naszym kraju, również w naszym regionie, to jest spuścizna tak zwanego „ nic niezrobienia”. Nie oskarżam o zaniechanie całego środowiska pszczelarzy, to są wyjątki, ale, niestety, są. Myślenie, że jakoś to będzie, powoduje, że zgnilec się rozprzestrzenia. Jedna zarażona posieka potrafi zarazić wiele innych. Zaniechanie leczenia i działań w tym kierunku, są następstwami tego, co mamy dziś – kończy doktor Kubica.

Obowiązek informowania o ogniskach chorobowych pszczół spoczywa na władzach administracyjnych. Dlatego też Wójt Gminy Szczecinek dotarł do pszczelarzy m.in. przy pomocy stosownych tablic ostrzegawczych. Umieszczono je głównie w okolicy drogi krajowej nr 11 (na północ od Szczecinka). To właśnie tam, m.in. w regionie Skotnik, zdiagnozowano pierwsze ogniska zgnilca w okolicy Szczecinka. (sw)

Zgnilec amerykański

Zgnilec amerykański jest wysoce zaraźliwą i ciężką do leczenia chorobą bakteryjną czerwiu. Wywołuje go bakteria o kształcie laseczki zwana lasecznikiem larwy. Choroba ta powstaje, gdy stężenie cukrów w jelicie prostym larwy obniży się poniżej 2,5%. Zaczynają kiełkować endospory lasecznika larwy i pojawiają się postacie wegetatywne, (czyli z uśpionej przechodzą w tryb aktywny). Endospory bardzo szybko się mnożą, uszkadzając ściany jelita, na skutek czego larwa zamiera pod zasklepem.

Zgnilec amerykański pojawia się od wiosny do jesieni. Największe nasilenie choroby występuje pod koniec lata, w lipcu i sierpniu. Gdy silne rodziny zaczynają rabować słabsze (cel: miód), na skutek rabunku dochodzi niekiedy do masowego zakażania całych pasiek. Do rozprzestrzeniania się choroby przyczynia się błądzenie pszczół lotnych i trutni, a także błędy popełniane przez pszczelarzy.

Zgnilec amerykański rozpowszechnił się w Europie pod koniec XIX wieku jako zjawisko towarzyszące rozwojowi pszczelarstwa, handlu rodzinami pszczelimi i wymianą sprzętu pszczelarskiego między pszczelarzami. (źródło: Wikpiedia)

 

Źródło: temat.net

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-07-07 Dodano: 2009-07-08 Dodano: 2009-07-08 Dodano: 2010-03-28