Propolis - kit pszczeli
Propolis czyli kit pszczeli spełnia ważną funkcję w profilaktyce zdrowotnej jak. Już w starożytności doceniano właściwości konserwujące propolisu. W Egipcie używano propolisu przy balsamowaniu zwłoki. Pszczoły używają kitu do uszczelniania wnętrza ula. Ma to na celu jego ochronę przed bakteriami, a ponieważ propolis jest substancją silnie bakteriobójczą, to doskonale sprawdza się w tej roli. Właściwością opisywanego kitu jest łatwe rozpuszczanie się w alkoholu etylowym, więc możemy z powodzeniem sami zrobić najprostsze preparaty z tych dwóch substancji.
Co zawiera propolis?
Składników, które wchodzą w skład kitu pszczelego jest mnóstwo. Co jakiś czas zostają odkryte kolejne. Na dzień dzisiejszy odkryto około 300 składników wchodzących w skład kitu pszczelego. Propolis należy więc do wyjątkowo złożonej substancji. Z podstawowych składników wymienić można: witaminy, związki fenolowe, estry, mikroelementy i inne. Wśród witamin wyodrębniono występowanie witaminy B1, B2, prowitaminy A. Propolis poprzez swą złożoność pełni wiele funkcji. Począwszy od funkcji antybakteryjnej, przez regeneracyjną, aż na stymulującą układ immunologiczny człowieka kończąc. Ostateczny skład kitu ciężko opisać, bo stale się zmienia. Dzieje się to dlatego, ponieważ pszczoły zbierając różne żywiczne substancje korzystają nie raz nie tylko z roślin, ale też z gałęzi oraz pni drzew. Mieszają je następnie z własną śliną i tak powstaje kit pszczeli. Substancje te zbierane są o różnych porach roku, w różnych warunkach klimatycznych i stąd problem z dokładnym opisaniem składu propolisu.
Zastosowanie propolisu
Zdrowotne działanie propolisu jest wykorzystywane w wielu schorzeniach. Skutecznie walczy z prątkami gruźlicy – chociaż nie wszystkimi oraz wirusami powodującymi grypę. Dowiedziono również, że propolis jest idealną bronią do walki z gronkowcem złocistym, paciorkowcami, pierwotniakami wywołującymi mi.n. lambliozę. Warto przypomnieć, że to polscy naukowcy wsławili się tak dokładnym poznaniem właściwości propolisu. Opracowania naukowe śląskich uczonych na temat kitu pszczelego, odniosły duży sukces i uzyskały szeroki rozgłos.
Ciekawy jest fakt, że propolis doskonale działa na uszkodzone stawy, a nawet kości i chrząstki. Propolis jest też wskazany w leczeniu odleżyn. W ciągu kilku tygodni potrafi on uleczyć nawet stare odleżyny w wysokim stanie zaawansowania. Ponieważ propolis doskonale regeneruje tkanki, jest zalecany również w przypadku oparzeń. Specyfik ten skutecznie walczy z owrzodzeniami, przy czym kuracja w celu pozbycia się ich np. z żołądka powinna być konsultowana z lekarzem, bowiem jak w przypadku właściwie każdego leku, grozi to przedawkowaniem i poważnymi skutkami ubocznymi. W latach 80-tych pokazano, że propolis genialnie radzi sobie sobie z ranami pooparzeniowymi. W Indiach wskutek katastrofy w zakładach chemicznych wielu ludzi zostało ciężko poparzonych. Gdy zaaplikowano im maść na bazie kitu pszczelego, odnotowano bardzo szybkie gojenie się ran oparzeniowych. Co ciekawe, propolis zadziałał znakomicie podczas gdy standardowo stosowane antybiotyki nie spełniły swego zadania!
Kit pszczeli gorąco polecany jest również osobom cierpiącym na choroby skóry czy też grzybicę skóry. Doskonale zwalcza też alergiczne choroby skóry przejawiające się wypryskami. Łuszczyca, bardzo często występująca opryszczka (chyba każdy z nas kiedyś czuł te nieprzyjemne pieczenie w okolicach ust), trądzik – te schorzenia również są skutecznie leczone za pomocą leków na bazie kitu pszczelego.
Niestety u niektórych osób pojawiają się objawy uczuleniowe na propolis. Wtedy nie należy korzystać z dobrodziejstwa tej substancji. Co prawda rzadko zdarzają się takie osoby, ale mimo wszystko przeprowadźmy najpierw badanie czy nie należymy do grupy uczuleniowców.
Przy różnych chorobach i schorzeniach stosuje się propolis w innej postaci. W przypadku nieżytów, anginy, grypy itp. chorób stosuje się propolis w postaci kropelek. Wtedy można stosować kit pszczeli do inhalacji czy też jako dodatek do herbaty. Nalewki z propolisu stosowane są w schorzeniach układu pokarmowego, natomiast w chorobach skóry stosuje się propolis w postaci maści i nalewek.