Obnóża i pierzga jako produkt odżywczy / Pyłek kwiatowy i pierzga / Strona główna <


Obnóża pyłku

 


Obnóża pyłku

 


Obnóża pyłku facelii błękitnej

 

Barwa obnóży bywa różna, zależnie od gatunku rośliny, z jakiej pochodzi pyłek : żółta w różnych odcieniach, szarobiała, pomarańczowa, czerwonawa, zielonkawa, niebieska, fioletowa. Obnóża przeważnie składają się z pyłku jednego gatunku rośliny.

Pszczoły zbieraczki składają obnóża do komórek plastra, a pszczoły nielotne pracujące w ulu zwilżają je miodem i ubijają główkami. Zgromadzony w ten sposób zapas pokarmu pylkowego nazywamy pierzgą, zostaje powleczony warstewką miodu i zasklepiony woskiem. W ten sposób chroniony jest przed dostępem powietrza. W warunkach beztlenowych pierzga ulega fermentacji mlekowej, a wytworzony kwas mlekowy doskonale konserwuje zapas pokarmu. Jedna rodzina pszczela zużywa rocznie około 20 kg pierzgi.

 


Pyłek kwiatowy w formie obnóża

 

W skład chemiczny pyłku wchodzą białka, tłuszcze, cukry, skrobia, składniki mineralnem błonnik, witaminy, enzymy i kwasy organiczne.

Niektóre gatunki roślin wytwarzaja pyłek wręcz szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Np. pyłek nostrzyku bardzo obniża krzepliwość krwi i może nawet powodować wystepowanie krwawych wybroczyn na całym ciele.

Pyłki wczesnowiosenne z sadów i rzepaków nie tylko nie powodują zatruć, ale mają bardzo dużą wartość odżywczą. To samo odnosi się do pyłku z gryki. Używanie wszelkich odżywek na bazie pyłku kwiatowego powinno być skonsultowane z lekarzem alergologiem.

 

> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2009-04-24 Dodano: 2010-04-20