Miody z listy produktów regionalnych... / podlaskie / REKOMENDOWANE PASIEKI POLSKIE / Strona główna <

W „Dzienniku Urzędowym UE” (20011/C/116), opublikowany został wniosek, przygotowany przez pszczelarzy z Polski i Litwy, o rejestrację oraz nadanie Chronionej Nazwy Pochodzenia miodowi z Sejneńszczyzny (Łoździejszczyzny), którego litewska nawa brzmi Seinų (Lazdijų) krašto medus.

Ten miód wielokwiatowy charakteryzuje się niską zawartością wody, dużą gęstością, lekkim zmętnieniem, silnym aromatem, goryczkowatym posmakiem i zabarwieniem od ciemnożółtego do ciemnozłotego, niekiedy nawet ciemniejszym, co spowodowane jest niewielkim dodatkiem spadzi.
Jeśli do 14 października br. nie wpłyną sprzeciwy wobec wniosku, miód ten zostanie kolejnym produktem objętym unijną ochroną prawną.
Miód z Sejneńszczyzny (Łoździejszczyzny) - Seinų (Lazdijų) krašto medus wytwarzany jest przez pszczoły z kilkudziesięciu gatunków roślin miododajnych m.in.: różnych gatunków wierzb, klonów, mniszka pospolitego, maliny, kruszyny, koniczyny białej i łąkowej, komonicy, nostrzyka i innych motylkowych, żmijowca, miodunki, lipy, chwastów z rodziny krzyżowych, chabra bławatka, wierzbownicy, robinii akacjowej, pustynnika, śliw, roślin z rodzin baldaszkowatych, goździkowatych i wargowych, występujących na terenie Pojezierza Sejeńskiego.
Zbierany jest w Polsce na obszarze 4 gmin powiatu sejneńskiego (Sejny, Giby, Krasnopol, Puńsk) oraz 5 gmin powiatu suwalskiego (Suwałki, Szypliszki, Jeleniewo, Rutka-Tartak, Wiżajny), zaś po stronie litewskiej w 12 gminach regionu Łoździeje (Kapčiamiestis, Veisejai, Kučiūnai, Lazdijai, Seirijai, Noragėliai, Šventežeris, Teizai, Šlavantai, Būdvietis, Šeštokai i Krosna).
Pozyskiwany jest, ze względu na bardzo krótki okres wegetacyjny roślin, wyłącznie od połowy maja do połowy sierpnia.

Tradycje pszczelarskie na tych ziemiach sięgają XIV i XV wieku, kiedy książęta litewscy nadawali prawa korzystania z bogactw puszczańskich, m.in. prawo użytkowania barci (wchody bartne), a specjalne „Prawo Bartne” zostało oficjalnie wpisane do Statutu Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1529 r.
Dodajmy, że pierwsze w Królestwie Polskim Koło Pszczelarzy powstało właśnie w Sejnach, w 1873 r.


> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2009-05-05 Dodano: 2010-04-20 Dodano: 2009-04-24 Dodano: 2010-11-13