Całuski pszczelowolskie wkrótce jako produkt regionalny / Strona główna <

Całuski pszczelowolskie wkrótce jako produkt regionalny

 W całym kraju zarejestrowano już ponad 900 produktów tradycyjnych. Z samej lubelszczyzny jest ich 84. Procedura rejestracji nie jest skomplikowana i trwa około dwóch miesięcy. Producent musi udokumentować, że określony produkt jest wytwarzany od co najmniej 25 lat. Po akceptacji wniosek trafia do Izby produktów Regionalnych i Lokalnych w Warszawie. Potem jest kierowany do ministerstwa rolnictwa, gdzie zapada ostateczna decyzja o wpisaniu produktu na listę. Obecnie na wpis oczekują wnioski kilku producentów, m. in. paszteciki z grzybami z Lubartowa, oranżada z Kąkolewnicy, karasie z Polesia czy ciasteczka "całuski pszczelowolskie”. W ubiegłym roku na listę produktów tradycyjnych wpisano Lubelski Miód malinowy. Warto zaznaczyć, że Całuski pszczelowolskie są jedynymi pierniczkami, które piecze się na naturalnym wosku pszczelim.

 

Całuski pszczelowolskie fot. PszczeliPark

 

Produkty:

  • 1 szklanka miodu,
  • 1 szklanka cukru, 2 jaja,
  • 60-80 dag mąki,
  • 1 łyżeczka przypraw korzennych,
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • wosk pszczeli


Sposób przygotowania:
Cukier utrzeć z jajami, dodać rozpuszczony i schłodzony miód, przyprawy korzenne oraz 50 dag mąki przesianej i wymieszanej z sodą oczyszczoną. Wszystko dokładnie wymieszać, wyłożyć na stolnicę i wyrobić gładkie ciasto. Odciąć porcję, utoczyć wałeczek o grubości palca, pociąć ciasto na 1-centymetrowe kawałki i na dłoni wyrobić kuleczki. Ogrzaną blachę piekarniczą wysmarować lekko woskiem pszczelim, a po przestygnięciu układać na niej kuleczki ciasta. Piec w piekarniku około 10 minut.
Jeżeli zużyjemy w sumie około 60 dag mąki, to ciasto będzie luźne, a kuleczki będą się rozlewały, tworząc płaskie placuszki. Po upieczeniu otrzymamy niezbyt wyrośnięte, ale puszyste i kruche pierniczki, rozpływające się w ustach. Jeśli zaś do wyrobu ciasta zużyjemy więcej mąki, to będzie ono gęstsze, na skutek czego utoczone kuleczki przy pieczeniu dobrze wyrosną i się nie rozleją. Powstaną foremne, pulchne i twardsze pierniczki, zwane całuskami. Wszystkie wymienione tu pierniczki są bardzo kruche i można przechowywać je bardzo długo, dzięki temu, że są beztłuszczowe.

 
> Galeria zdjęć (losowe zdięcia)
Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2012-06-21 Dodano: 2010-11-13 Dodano: 2010-11-13